Bosch KUR15AFF0G Built Under Larder Fridge
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005142859
Bosch Serie6 Built Under Larder Fridge (KUR15AFF0G)
The built-under refrigerator with MultiBox, the ideal storage location for your fresh fruits and vegetables.
- MultiBox: transparent drawer with wave bottom, ideal for the storage of fruits and vegetables
- LED lights bring a completely new lighting concept to fridges
- The egg rack keeps your eggs safe
Egg rack
The egg rack keeps your eggs safe and prevents them from cracking.
Enough space for all your fresh food.
The multi box drawer is suitable for storing fruits and vegetables - especially large items such as big lettuce have enough space.
Keeps the contents of your fridge in the spotlight.
LED lights bring a completely new lighting concept to fridges, guaranteeing even, glare-free interior illumination. LED lights use less electricity than conventional fridge lights and last an (appliance) lifetime.
| General | |
| Width of the product (mm) | 598 mm |
| Height of the product (mm) | 820 mm |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 820 x 600 x 550 mm |
| Main colour of product | N/A |
| Sum of volume of chill compartments (EU 2017/1369) | 137 l |
| Average annual energy consumption in kilowatt hour per year (kWh/a) (EU) 2017/1369 | 114 kWh/annum |
| Temperature display fridge | No temperature indication |
| Airborne acoustical noise emissions (EU 2017/1369) | 38 dB(A) re 1 pW |
| Door hinge | Right reversible |
| Material ofthe shelves | Glass, plastic |
| Shelves for Bottles | No |
| Length of electrical supply cord (cm) | 230 cm |
| Included accessories | 1 x egg tray |
| Airborne acoustical noise emission class (EU 2017/1369) | C |
| Design | |
| Construction type | Built-under appl, integratable |
| Number of compressors | 1 |
| Type of control | mechanical |
| Number of independent cooling systems | 1 |
| Cover door installation system | Fixed-mounted |
| Door In Door | No |
| Door hinge | Right reversible |
| Door panel options | Possible but accessory |
| Door opened indicator freezer | No |
| Installation type | Built-under |
| Cold technology | 1 compressor/1 cold circuit |
| Material ofthe shelves | Glass, plastic |
| Size and weight | |
| Depth of the product | 548 mm |
| Height of the product (mm) | 820 mm |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 820 x 600 x 550 mm |
| Net weight (kg) | 34.055 kg |
| Width of the product (mm) | 598 mm |
| Cooling | |
| No. of shelves in fridge | 3 |
| No. cont. in refrig. comp. | 2 |
| No. of egg racks | 3 |
| No. of temperature zones fridge | 3 |
| Number of Adjustable Shelves in fridge compartment (Stck) | 3 |
| Number of shelves in fridge compartment | 3 |
| Temperature display fridge | No temperature indication |
| Included accessories | 1 x egg tray |
| Connection | |
| Connection rating (W) | 90 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 230 cm |
| Current (A) | 13 A |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Plug type | GB plug |
| Voltage (V) | 220-240 V |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | KUR15AFF0G |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

