Bosch NBS113BR0B Built Under Double Oven in Stainless Steel
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- Manufacturer Guarantee1 year
Bosch Serie2 Built Under Double Oven + Grill in Stainless Steel (NBS113BR0B)
The built-in double compact oven with 3D hot air: achieve perfect baking and roasting results on multiple levels simultaneously.
- Red LED display control: easy-to-use thanks to clear time display.
- Slim Universal Pans: 2 universal pans, slim size; optimised for smaller dishes
Slim sized universal pan
The slim sized universal pans are perfect when cooking two variants of the same dish or smaller quanitites of food. Thanks to their compact size, the pans can easily be cleaned in the dishwasher and also fit nicely in Bosch fridges for cooling pre and post cooking.
Features
- Automatic start
- Heating-up indicator
- Control panel lock
- Electronic clock timer
| Top oven additional features | |
| Cavity volume | 34 litre capacity |
| Shelves | 3 shelf positions |
| Cavity (inner surface) top | Enamel grey |
| Door hinge small cavity | Drop down oven door |
| Door | Full glass inner door |
| Main oven additional features | |
| Cavity volume | 47 litre capacity |
| Door hinge big cavity | Drop down door |
| Door | Full glass inner door |
| Top oven | |
| Oven with 3 heating methods | conventional top/bottom heat Large-area grill Small area grill |
| Temperature range | 50 °C - 275 °C |
| Main oven | |
| Oven with 4 heating methods | 3D Hotair conventional top and bottom heat full width variable grill Hotair gentle |
| Temperature range | 50 °C - 275 °C |
| Fast pre-heating function | Yes |
| Accessories | 2 x combination grid 1 x universal pan 2 x Universal pan slim size |
| Technical information | |
| Total connected load electric | 5.3 KW |
| Nominal voltage | 220 - 240 V |
| Appliance dimension (hxwxd) | 717 mm x 594 mm x 550 mm |
| Niche dimension (hxwxd) | 720 mm - 720 mm x 560 mm - 568 mm x 550 mm |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | NBS113BROB |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |
