Bosch PBP6B5B60 4 Burner Gas Hob in Stainless Steel
- Warranty 2 Years
- ColourStainless Steel
- Fuel TypeGas
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242002821221
Bosch Serie2 4 Burner Gas Hob in Stainless Steel (PBP6B5B60)
Gas hob with side-mounted controls: the desired cooking zones can be conveniently operated from the side.
- Continuous cast-iron finish pan supports: for maximum stability.
- Biomethane ready: Your gas hob can also be powered with renewable biomethane gas.
- Ergonomic control knobs with raised center for precise adjustments.
- Surface colour: elegant stainless-steel design.
- The seamless, one-piece stainless steel design makes cleaning simple
Convenience
Make cooking more environmental friendly: Your hob is fully compatible with renewable biomethane gas and is, therefore, one of many sustainable solutions from Bosch.
| General | |
| Heating type | Gas |
| Type of control setting and signalling devices | sword knobs |
| Energy efficiency of hob | 57.0 % |
| Construction type | |
| Color of frame | Stainless steel |
| Color of surface | Stainless steel |
| Installation type | Built-in |
| Number of gas burners | 4 |
| Installation type | Built-in |
| Total number of positions that can be used at the same time | 4 |
| Type of safety device for gas | Electromagnetic for each burner |
| Size and weight | |
| Dimensions | 45 x 580 x 510 mm |
| Net weight (kg) | 7.095 kg |
| Connection | |
| Length of electrical supply cord (cm) | 100 cm |
| Heating type | Gas |
| Frequency (Hz) | 60; 50 Hz |
| Gas connection | rear, right |
| Gas connection rating (W) | 7,400 W |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | PBP6B5B60 |
| Fuel Type | Gas |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |
