Bosch SGS2ITW08G 12 Place Setting Full Size Dishwasher in White
- Warranty 2 Years
- Energy RatingE
- Width (approx)60cm
- Place Settings12
- Cutlery Tray / BasketBasket
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005321858
Bosch 12 Place Setting Full Size Dishwasher in White (SGS2ITW08G)
The Bosch SGS2ITW08G dishwasher has an array of fantastic features to make cleaning your dishes a breeze. With simple controls and five programmes, you can expect great cleaning results every time.
- ExtraDry option for difficult-to-dry loads
- Height Adjustable Top Basket offers extra space, especially for tall dishes
- Auto Programmes automatically selects the best cleaning performance programme
- EcoSilence Drive: Energy efficient, quiet running motor
- Multiple water protection: for optimum security against flooding
Programme Selection
As the SGS2ITW08G can accommodate up to 12 place settings, you can feed the whole family without worrying about the washing up.
This Bosch has five versatile programmes, for all your cleaning needs:
- Normal
- Eco
- Intensive
- Auto 45-65?C
- Quick
Bosch has equipped this model with Load Sensor technology, which adjusts the amount of water used for each load, even for half or partial loads. Do you sometimes struggle to get the pots and pans dry? Then take advantage of this dishwasher's Extra Dry option, and you'll have them completely dry in no time. Plus, the autoProgramme cycle is ideal if you're short on time. With one touch of a button, you can enjoy optimum cleaning results, without any hassle.
The glass protection feature means you can rest easy over washing fragile items. Wine glasses and delicate dishes are all treated with care in the SGS2ITW08G dishwasher. Make your appliance work around your routine with the start delay function. Set it for when you come home from work or get up in the morning, you can adapt it for your needs. And, you can find the perfect cycle for your dinnerware using simple electronic and button controls.
Flexible Loading
Loading and unloading your dishwasher can sometimes be a difficult task, but Bosch has made it easy with the three-stage height-adjustable top basket. Whether you need to load tall glasses on the top shelf, or large pots and pans in the bottom basket, you can adjust the layout for ultimate flexibility. A cutlery basket is also included with this model for smaller items, and the bottom basket has foldable elements for complete loading ease.
The SGS2ITW08G also comes with EcoSilence Drive, an energy efficient, quiet running motor which helps to keep your energy bills low. What's more, this model features water protection, for optimum security against flooding.
Available in a classic white, the Bosch freestanding SGS2ITW08G dishwasher is the ideal appliance for all busy homes. Get yours today.
| Brand Name | Bosch |
| Control Type | Button |
| Built-in Display | Yes |
| Weight (Approximate) | 50.332 kg |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Height | 84.5 cm |
| Colour | White |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Energy Efficiency Class | E |
| Installation Type | Freestanding |
| Place Setting Capacity | 12 |
| Number of Programmes | 5 |
| Programmes | Normal Eco Intensive Auto 45-65°C Quick L |
| Half Load Supported | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Dry Efficiency | A |
| Drying System | Inherent heat |
| Display Screen Type | Indicators |
| Wash Efficiency | A |
| Water Consumption | 10.5 Ltrs (standard wash) |
| Noise Levels dB(A) | 50 (dB) |
| Child Lock | Yes |
| Features | ExtraDry: extra drying option for difficult-to-dry loads Height Adjustable Top Basket: offers extra space especially for tall dishes Auto Programmes: automatically selects the best cleaning performance programme EcoSilence Drive: Energy efficient quiet running motor Multiple water protection: for optimum security against flooding |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | SGS2ITW08G |
| Energy Rating | E |
| Cutlery Tray / Basket | Basket |
| Place Settings | 12 |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


