Bosch SMS24AW01G Full Size 12 Place Setting Dishwasher with VarioSpeed
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Energy RatingF
- Width (approx)60cm
- Place Settings12
- Cutlery Tray / BasketBasket
- Energy RatingF
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005028450
Bosch 60cm 12 Place Setting Dishwasher with VarioSpeed (SMS24AW01G)
Offering quality and innovation at a great price, the Bosch SMS24AW01G will leave your dishes sparkling clean in no time. It also comes with a clean white finish to suit any kitchen's decor.
Family Sized and Flexible
Perfect for families, this Bosch dishwasher can clean 12 place settings in one load. A place setting consists of around ten items, including a dinner plate, dessert plate, single glass, soup bowl, tea cup with saucer, and an assortment of cutlery. So, there will be more than enough room for a day’s worth of dirty dishes.
Designed with all types of crockery in mind, the SMS24AW01G can accommodate larger items easily. Just raise the height adjustable basket to place pots and pans below, or lower it to load small plates at the top.
The Vario basket provides plenty of space for your cutlery, or can be removed to make more space for crockery in the lower basket.
Programmes
A choice of four programmes gives you a range of options to suit your load, while keeping the SMS24AW01G simple and easy to use.
The Economy cycle cleans your dishes to an A-rated standard, takes care of the environment and saves you money by using less energy and water per wash. There is also a Quick Wash cycle that cleans a full load in just 29 minutes, which is perfect for entertaining.
In addition to the pre-set programmes, there is also the VarioSpeed function. If you select this option with either the Normal or Eco cycle, you will have clean crockery in up to 50% less time.
Using Load Sensor technology, this freestanding dishwasher ensures the correct amount of water is used for each load, even for half loads or partial loads.
The detergent is distributed evenly with DosageAssist, which catches the dishwasher tablet in a special tray after it has been dispensed. The water jets then ensure the detergent is completely dissolved and reaches all your dirty dishes.
Helpful Extras
If you want to come home to clean dishes at the end of the day, then set up the time delay. This option lets you postpone your cycle for three, six or nine hours, so you can fit your dishwashing around your lifestyle.
And, when the salt and rinse aid need a refill, this Bosch dishwasher features handy indicators to let you know.
‘A’ Rated Performance
The SMS24AW01G has ‘A’ ratings for cleaning and drying performance, so you can expect sparkling dishes after every wash.
Using the EcoSilence drive, the SMS24AW01G is both energy efficient and quiet compared to other models. Get Bosch quality at a great price with the SMS24AW01G. Order today for free delivery.
| Title | |
| Title | Bosch SMS24AW01G Freestanding Dishwasher |
| General Information | |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Brand Name | Bosch |
| Product Series | 2 |
| Product Model | SMS24AW01G |
| Product Name | SMS24AW01G Dishwasher |
| Product Type | Dishwasher |
| Technical Information | |
| Size | 60cm |
| Wash Efficiency | A |
| Water Consumption | 11.70L |
| Number of Programmes | 4 |
| Program Type | Normal Quick Wash Eco Wash Prerinse? |
| Wash System | ActiveWater |
| Drying System | Residual |
| Time Delay | 3/6/9 hour time delay |
| Power Description | |
| Input Voltage | 230V AC |
| Power Consumption | 2400W |
| Environmental Conditions | |
| Noise Levels | 50dB |
| Energy + Performance | |
| Capacity | 12 Place Setting |
| New Energy Efficiency Rating (March 2021) | F |
| Energy Consumption per Year | 290kWh |
| Power Consumption (Off-mode) | 100mW |
| Power Consumption (Lefton-mode) | 100mW |
| Water Consumption per Year | 3300L |
| Dry Efficiency | A |
| Programme Time (Standard Cleaning Cycle) | 3.50 Hour |
| Duration of Lefton-mode | 0 ns |
| Noise Level (dB(A) re 1 pW) | 50dB(A) |
| Physical Characteristics | |
| Colour | White |
| Form Factor | Freestanding |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 60cm |
| Depth | 60cm |
| Weight (Approximate) | 43kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | SMS24AW01G Dishwasher Baking-sheet Spray Head Grey |
| Energy Star | No |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | SMS24AW01G |
| Energy Rating | F |
| Energy Rating | F |
| Cutlery Tray / Basket | Basket |
| Place Settings | 12 |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

