Bosch SMS25AW00G 12 Place Setting Dishwasher with VarioSpeed Plus
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Energy RatingE
- Width (approx)60cm
- Place Settings12
- Cutlery Tray / BasketBasket
- Energy RatingE
- Manufacturer Guarantee2 years
Bosch Serie2 12 Place Setting Dishwasher with VarioSpeed Plus (SMS25AW00G)
The Bosch SMS25AW00G dishwasher has an array of fantastic features to make cleaning your dishes a breeze. With the `A` rating for both washing and drying, you can expect great cleaning results with every use.
Settings and Programmes
As the SMS25AW00G can accommodate up to 12 place settings, you can feed the whole family without worrying about the washing up.
This Bosch dishwasher also has five versatile wash programmes, for all your cleaning needs:
- Intensive 70°C
- Eco 50°C
- Quick 45°C
- Glass 40°C
- Pre Rinse
The LED display makes it even easier to pick the right one - here, you can also set the delay timer, monitor salt and rinse aid refills, or see how much time is remaining on the current wash.
Need to clean plates with dried-on stains and food residue? Try the dishwasher`s Intensive programme, which will wash your dishes at 70°C. And, you can use the Pre-rinse cycle before the main programme to loosen any burnt-on food.
If you need your dishes spick and span in a hurry, there`s the convenient Quick Wash programme. Bosch has designed VarioSpeed Plus to clean your dishes in up to 66% less time, without compromising on cleaning and drying results.
To protect your fragile glassware, use the Glass 40° cycle to delivering sparkling clean results, while the Economy cycle saves on energy usage.
Excellent Features
This Bosch dishwasher has a clever ecoSilence drive, which means there`s less noise when the appliance is in use - ideal if you want your dishwasher to run during the night, or if you have an open-plan living space.
There`s also a 24-hour delay start feature on the SMS25AW00G, which lets you wash your dishes at a time that suits you. Why not take advantage of times with lower electricity rates?
Inside the dishwasher, the top basket is height-adjustable, so you can alter it depending on the size of the items that need cleaning. Also, you can place the Vario basket at the bottom of the appliance for easy cleaning of cutlery.
The dosageAssist feature ensures that the detergent is distributed evenly throughout the dishwasher - a little basket inside the machine catches the detergent (be it in tablet, powder or gel form) and a targeted water spray then dissolves and distributes it throughout the appliance.
And, if you`ve got a load that`s difficult to dry, then why not try the Extra Dry option? This increases the temperature and extends your dishwasher`s drying cycle.
The Bosch SMS25AW00G dishwasher is a freestanding model and comes in white. With lots of fantastic features, it`ll make cleaning your dishes a breeze. Why not add one to your basket today?
| Title | |
| Title | Bosch SMS25AW00G Freestanding Dishwasher |
| General Information | |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Brand Name | Bosch |
| Product Series | 2 |
| Product Model | SMS25AW00G |
| Product Name | SMS25AW00G Dishwasher |
| Product Type | Dishwasher |
| Technical Information | |
| Size | 60 cm |
| Wash Efficiency | A |
| Water Consumption | 9.50 L |
| Number of Programmes | 5 |
| Program Type | Extra Dry Intensive Glasses Eco Wash Quick Wash Prerinse |
| Wash System | ActiveWater |
| Drying System | Residual |
| Time Delay | 24 Hour |
| Power Description | |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 2400 W |
| Energy + Performance | |
| Capacity | 12 Place Setting |
| New Energy Efficiency Rating (March 2021) | E |
| Energy Consumption per Year | 258 kWh |
| Power Consumption (Off-mode) | 100 mW |
| Power Consumption (Lefton-mode) | 100 mW |
| Water Consumption per Year | 2660 L |
| Dry Efficiency | A |
| Programme Time (Standard Cleaning Cycle) | 3.50 Hour |
| Duration of Lefton-mode | 0 ns |
| Noise Level (dB(A) re 1 pW) | 48 dB(A) |
| Physical Characteristics | |
| Colour | White |
| Form Factor | Freestanding |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight (Approximate) | 49 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | SMS25AW00G Dishwasher Baking-sheet Spray Head Grey |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | SMS25AW00G |
| Energy Rating | E |
| Energy Rating | E |
| Cutlery Tray / Basket | Basket |
| Place Settings | 12 |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


