Bosch SMS2HKI66G Smart 12 Place Setting Dishwasher in Silver Inox
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- Energy RatingD
- Width (approx.)60cm
- Place Settings12
- Cutlery Tray / BasketBasket
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242005276035
Bosch Serie2 Smart 12 Place Setting Dishwasher in Silver/Inox (SMS2HKI66G)
- Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.
- ExtraDry: extra drying option for difficult-to-dry loads.
- Height Adjustable Top Basket: offers extra space, especially for tall dishes.
- Silence on demand: up to 30 min noise reduction at any time via the Home Connect App.
- LED Display: indicates remaining program time and salt and rinse aid refill reminders.
ExtraDry: extra drying option for difficult-to-dry loads.
Activating the Extra Dry option dries your dishes extra-thoroughly by higher temperatures during the rinse cycle and a longer drying phase - with just one push of a button.
Extra silence whenever you need it
Sometimes you need an extra silent environment at home to focus on your daily chores. The Silence on demand function can be activated via the Home Connect App and silences your dishwasher whenever necessary. It reduces noise to a minimum for up to 30 minutes at any time by an active pause while the dishwasher keeps on running. With the Silence on demand function you can focus on what matters most.
Your appliance listens to you.
Thanks to partnering with Amazon Alexa, your dishwasher can be controlled by voice as well. Activate the respective skill to establish the connection between Amazon Alexa and your home appliance.
The right recommendation for the right job.
Selecting the right wash program for your dishwasher can not only be confusing, but can often result in reduced cleaning performance. Home Connect with Easy Start function takes the guesswork out of this job and always recommends the right program to you – directly from your mobile device. The only thing you need to do is enter the degree of soiling, type and quantity of the dishes or cutlery being washed. So you can easily choose the right program for perfect results, cycle after cycle.
The dishwasher that keeps count for you.
Running out of dishwasher tablets is the last thing you want when you need clean dishes. The Tab Counter on the Home Connect app tracks your consumption and informs you via push notification when you’re down to your last five tablets according to your last purchase. Finally, a dishwasher that looks after itself.
The dishwasher that keeps you in the loop.
Waiting around for your dishwasher to finish can waste time and cause unnecessary stress. Especially for those with busy schedules. Home Connect puts your mind at ease and helps you be more productive with your time. If you wish, push notifications can be sent from your dishwasher directly to your mobile device, conveniently letting you know the current program status of your dishwasher, as well as other useful information. Multitasking in and out of the home just got a little easier.
| General | |
| Installation type | Freestanding |
| Main colour | Silver/Innox |
| Colour / Material panel | Stainless steel colour lacqu. |
| Removable work top | Yes |
| Door panel options | Not possible |
| Variable hinge | No |
| Adjustable plinth | No |
| Energy Efficiency Class | D |
| Airborne acoustical noise emissions | 48 dB(A) re 1 pW |
| Airborne acoustical noise emission class | C |
| The water consumption of the eco programme in litres per cycle | 9.5 l |
| Programme duration | 4:55 h |
| Energy Consumption for 100 cycles Eco Programme | 82 kWh |
| Maximum number of place settings | 12 |
| List of programmes | Auto 45-65°C Custom program Economy Intensive Quick L Silence 50°C |
| Additional operational options | Extra dry Half Load Machine Care Remote Start Vario Speed Plus |
| AquaStop | No |
| Drying system | Heat exchanger |
| Included accessories | baking-sheet spray head grey |
| Size and weight | |
| Dimensions of the product (HxWxD) | 845 x 600 x 600 mm |
| Depth with open door 90 degree | 1,155 mm |
| Height of removable worktop | 30 mm |
| Net weight | 46.4 kg |
| Comfort | |
| Drying progress indicator | Time remaining indicator front water inlet |
| Door-opening sensor | No |
| aquasensor | Yes |
| Detergent detection | Yes |
| Connectivity | |
| Smart Appliance | Home Connect |
| Home Connect | Yes - Use mobile devices to control and monitor your machine remotely via Home Connect |
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
| Safety | |
| AquaStop | No |
| Child Safety | Button suspension |
| Performance | |
| Energy Efficiency Class | D |
| Energy / Water | 82 kWh / 9.5 litres |
| Capacity | 12 place settings |
| Programme duration | 4:55 (h:min) |
| Noise level | 48 dB(A) re 1 pW |
| Noise Efficiency Class | C |
| Noise level (silence programme) | 46 dB(A) re 1 pW |
| Programmes / functions | |
| 6 programmes | Eco 50 °C Auto 45-65 °C Intensive 70 °C Express 65° Silence 50 °C Favourite |
| Default favourite programme | Pre-Rinse |
| 4 special options | Remote Start Extra Dry Half Load SpeedPerfect+ Machine Care Silence on Demand (via app) |
| Flexible design elements |
|
| Innovations and technology |
|
| Design features |
|
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | SMS2HKI66G |
| Energy Rating | D |
| Cutlery Tray / Basket | Basket |
| Place Settings | 12 |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

