Bosch SMS2ITW08G Smart 12 Place Setting Dishwasher in White
- Warranty 5 Years
- Width (approx.)60cm
- Place Settings12
- Cutlery Tray / BasketBasket
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242005304622
Bosch Serie2 Smart 12 Place Setting Dishwasher in White (SMS2ITW08G)
Connected dishwasher with noise reduction at any time via the Home Connect App.
- Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.
- ExtraDry: extra drying option for difficult-to-dry loads.
- Height Adjustable Top Basket: offers extra space, especially for tall dishes.
- Silence on demand: up to 30 min noise reduction at any time via the Home Connect App.
- Favourite function: personalized function by just one touch even for downloaded programs.
Your appliance does what it's told!
Thanks to partnering with Amazon Alexa, your dishwasher can be controlled by voice as well. Please find out, if the relevant “Home Connect” skill within the Alexa app is available for your country + language. Activate the respective skill to establish the connection between Amazon Alexa and your home appliance.
Extra silence whenever you need it
Sometimes you need an extra silent environment at home to focus on your daily chores. The Silence on demand function can be activated via the Home Connect App and silences your dishwasher whenever necessary. It reduces noise to a minimum for up to 30 minutes at any time by an active pause while the dishwasher keeps on running. With the Silence on demand function you can focus on what matters most.
Your Favourite function with just one touch
Make the most out of your connected dishwasher by simplying your daily life. With the Favourite function you can simply set up your most used programs and options as your favourite combination. The programmed setting can be started via the Home Connect app or directly on the display with one step. Combine for example the Extra Dry option to the Eco 50° Program and start the dishwasher with only one touch. Personalized settings that get your dishes done by just one touch.
The right recommendation for the right job.
Selecting the right wash program for your dishwasher can not only be confusing, but can often result in reduced cleaning performance. Home Connect with Easy Start function takes the guesswork out of this job and always recommends the right program to you – directly from your mobile device. The only thing you need to do is enter the degree of soiling, type and quantity of the dishes or cutlery being washed. So you can easily choose the right program for perfect results, cycle after cycle.
The dishwasher that keeps count for you.
Running out of dishwasher tablets is the last thing you want when you need clean dishes. The Tab Counter on the Home Connect app tracks your consumption and informs you via push notification when you’re down to your last five tablets according to your last purchase. Finally, a dishwasher that looks after itself.
The dishwasher that keeps you in the loop.
Waiting around for your dishwasher to finish can waste time and cause unnecessary stress. Especially for those with busy schedules. Home Connect puts your mind at ease and helps you be more productive with your time. If you wish, push notifications can be sent from your dishwasher directly to your mobile device, conveniently letting you know the current program status of your dishwasher, as well as other useful information. Multitasking in and out of the home just got a little easier.
ExtraDry: extra drying option for difficult-to-dry loads.
Activating the Extra Dry option dries your dishes extra-thoroughly by higher temperatures during the rinse cycle and a longer drying phase - with just one push of a button.
ActiveWater technology: less water, less energy, more performance.
This innovative rinsing technology maximises efficiency and ensures environmentally friendly rinsing for excellent cleaning. The water and energy is saved through targeted water distribution, optimised filter technology, faster heating and higher pump performance for increased water circulation.
EcoSilence DriveTM: powerful, durable, quiet and efficient.
Keeping the house clean can be difficult. Keeping it quiet can sometimes feel impossible. Our dishwashers with EcoSilence Drive deliver high-performance cleaning with low noise emission. Equipped with a brushless, energy-saving motor that optimally reduces friction noise, the EcoSilence Drive ensures a much smoother, quieter operation. Now you can enjoy a home that is as quiet as it is clean.
DosageAssist ensures optimum results thanks to effective dissolving of the cleaner tab.
The DosageAssist ensures optimal cleaning results and a quieter wash. The detergent drops out the detergent dispenser and into a special tray on the top basket where it gets completely dissolved.
Take the guesswork out of cleaning.
Different loads of washing require different wash settings. Choosing the incorrect programme not only wastes time, but also water and energy. Bosch automatic programmes automatically regulate the water temperature and rinse time during washing to suit the level of soiling and load volume. This means, with automatic programmes you only use as much water as needed for perfect results. The right wash for every load – all at the touch of a button.
10-Year Rust-Through Warranty
We have developed special surface treatments and production processes that are precisely tailored to the materials used in the interior of our dishwashers. As a result, a 10-year guarantee against rust through of the inner cavity, from the inside out, on all our dishwashers can be offered. This guarantee can be activated for all dishwashers purchased from 01.01.2012 onwards.
| General | |
| Width of the product (mm) | 600 mm |
| Height of the product (mm) | 845 mm |
| Installation type | Built-under |
| Energy Efficiency Class (Regulation (EU) 2017/1369) | E |
| List of programmes | Auto 45-65°C Economy Intensive Quick L |
| Additional operational options | Extra dry half load Machine Care Remote Start |
| Digital countdown indicator | No |
| Airborne acoustical noise emissions (EU 2017/1369) | 50 dB(A) re 1 pW |
| 3rd Rack | None |
| Interior light | No |
| Removable work top | Yes |
| Length of electrical supply cord (cm) | 175 cm |
| Length outlet hose (cm) | 190 cm |
| Power consumption standby/network | 2.0 W |
| Time auto-standby/network | 2.0 min |
| Airborne acoustical noise emission class (EU 2017/1369) | C |
| Connectivity | |
| Smart Appliance | Yes |
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
| Connectivity type | Wi-Fi |
| Construction type | |
| Color / Material body | White |
| Color / Material panel | White |
| Installation type | Freestanding |
| Door panel options | Not possible |
| Drying system | Inherent heat |
| Height of the product (mm) | 845 mm |
| Hidden heating element | Yes |
| Installation type | Built-under |
| Removable work top | Yes |
| Tub material | Plastic |
| Water softener | Yes |
| Width of the product (mm) | 600 mm |
| Size and weight | |
| Dimensions of the product (HxWxD) | 845 x 600 x 600 mm |
| Height of removable worktop (mm) | 30 mm |
| Net weight (kg) | 43.798 kg |
| Programmes | |
| Drying progress indicator | status display water inlet |
| List of programmes | Auto 45-65°C Economy Intensive Quick L |
| Name programme 1 | Economy |
| Programme duration programme1 (min.) | 270 |
| Programme duration programme2 (min.) | 105-165 |
| Programme duration programme3 (min.) | 130-135 |
| Programme duration programme4 (min.) | 60 |
| Programme duration programme5 (min.) | 15 |
| Number of different wash temperatures | 4 |
| Temperature programme 1 (°C) | 50 |
| Temperature programme 2 (°C) | 45-65 |
| Temperature programme 3 (°C) | 70 |
| Temperature programme 4 (°C) | 65 |
| Safety | |
| Glass protection techn. | Yes |
| Surge-back protect. installed | Yes |
| Water protection system | Total system |
| Consumption values | |
| Energy consumption programme1 (kWh) | 0.923 |
| Energy consumption programme2 (kWh) | 0.85-1.35 |
| Energy consumption programme3 (kWh) | 1.3-1.35 |
| Energy consumption programme4 (kWh) | 1.1 |
| Energy consumption programme5 (kWh) | 0.05 |
| Water consumption programme 1 (l) | 10.5 |
| Water consumption programme 2 (l) | 9.5-15.5 |
| Water consumption programme 3 (l) | 11-13.5 |
| Water consumption programme 4 (l) | 10 |
| Water consumption programme 5 (l) | 4 |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
| Energy Consumption for 100 cycles Eco Programme (EU 2017/1369) | 92 kWh |
| Maximum number of place settings (EU 2017/1369) | 12 |
| The water consumption of the eco programme in liters per cycle (EU 2017/1369) | 10.5 l |
| Programme duration (EU 2017/1369) | 4:30 h |
| Connection | |
| Connection rating (W) | 2,400 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 175 cm |
| Current (A) | 10 A |
| Length inlet hose (cm) | 165 cm |
| Length outlet hose (cm) | 190 cm |
| Plug type | GB plug |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | SMS2ITW08G |
| Product Category Group | White Goods |
| energyrating_link | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/296SMS2ITW08G_energyrating1 |
| Colour | White |
| energyrating_datasheet | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/296SMS2ITW08G_productdata1 |
| Programmes | Normal, Eco Wash, Intensive Wash, Auto 45-65 °C, Quick L |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Place Setting Capacity | 12 |
| Remaining Time Display | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Noise Level | 50 dB |
| Third Rack Installed | No |
| Timer delay | Yes |
| Width (cm) | 60cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 50.33 kg |
| Water Consumption | 10.5 L |
| Wash Efficiency | A |
| Water use (Litres) | 10.5 |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Control Type | Button |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Load Sensor, Concealed Heating Element, Start Delay Timer, Adjustable water softener, Self-cleaning |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Eco Wash Feature |
| Key Feature 1 | 5 Programmes, Digital Display |
| Internet (Wi-Fi) connected | Yes |
| Key Feature 3 | Delay start |
| Height (cm) | 84.5 cm |
| Features | 5 Programmes, Digital Display, Eco Wash Feature, Delay Start |
| Dry Efficiency | A |
| Half Load Supported | Yes |
| Energy Rating | E |
| Cutlery Tray / Basket | Basket |
| Place Settings | 12 |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


