Bosch SMS67MW00G 14 Place Setting Dishwasher with PerfectDry
- Warranty 1 Year
- Energy RatingD
- Width (approx)60cm
- Place Settings14
- Cutlery Tray / BasketTray
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242005030835
Bosch 14 Place Setting Dishwasher with PerfectDry (SMS67MW00G)
Make life easier with this full size, freestanding dishwasher from Bosch. It’s packed with cutting-edge technology to give you sparkling results from every wash.
Key Features
- PerfectDry using Zeolith®
- 29 Minute Quick Wash: Great if you're in a hurry
- Water Consumption: 9.5 litres per cycle
Perfect Results
With room for 14 place settings, this Bosch dishwasher allows you to clean up after dinner parties and gatherings with ease. Plus, you’ll find an IntensiveZone option which can be added to many programmes. This increases the temperature and spraying pressure in the lower basket, so even the most stubborn of stains will be washed away.
The automatic programmes use AquaSensor technology too – which intelligently adjusts the volume of water in line with the dirtiness of your load. The heat exchanger also makes this model ideal for washing delicate glasses and porcelain, as the water is pre-heated. Enjoy peace of mind that your glassware will be treated with care in the SMS67MW00G.
You’ll never be disappointed by this Bosch dishwasher. The counter-balanced door even makes emptying easy, and the time delay option allows you to choose when your cycle starts, ahead of time.
Variety of Programmes
The Bosch SMS67MW00G is extremely flexible and can adapt to suit your family’s needs. Adjust the VarioFlex baskets to fit in bulkier items, and use the retractable VarioDrawer for cutlery and smaller pieces. You’ll find a total of seven of programmes featured on this dishwasher:
- Intensive 70 °C
- Auto 45-65 °C
- Eco 50 °C
- Short 60 °C
- Glass 40 °C
- Quick 45 °C
- Pre rinse
In a rush? Just select the VarioSpeed Plus option to reduce the running time of your wash by 66%. And, for homes with small children or allergy sufferers, Bosch has included HygienePlus. This cycle runs at 70°C for approximately ten minutes to ensure antibacterial cleaning.
Tomorrow’s Technology Today
This Bosch dishwasher is equipped with the latest technology to help you get the best results. The LoadSensor feature carefully uses the right amount of water for each load, saving you energy and money. Plus, ActiveWater uses faster heating, and an advanced filter and pump, for increased water circulation.
Discover the incredible technology of PerfectDry based on Zeolith®. It absorbs the moisture inside the dishwasher and transforms it into warm air to dry your dishes. It even gives you great results on plasticware.
And, you’ll hardly notice your Bosch dishwasher is running with the SuperSilence technology and special silence programme. This reduces the appliance’s noise to the lowest possible level, so you can enjoy the peace and quiet. And, easily control your dishwasher with the electronic touch display.
This white Bosch dishwasher is an essential addition to every home. Add one to your basket today.
| Brand Name | Bosch |
| Control Type | Touch buttons |
| Weight (Approximate) | 53.4 kg |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Height | 84.5 cm |
| Colour | White |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Energy Efficiency Class | D |
| Installation Type | Freestanding |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Number of Programmes | 7 |
| Programmes | Intensive 70 °C Auto 45-65 °C Eco 50 °C Short 60 °C Glass 40 °C Quick 45 °C Pre rinse 4 special options: Intensive Zone VarioSpeed Plus Hygiene Plus Extra Dry |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Dry Efficiency | A |
| Drying System | Zeolith - Energy efficient and perfect drying results |
| Display Screen Type | Electronic |
| Time Delay | Electronic time delay: 1-24 hours |
| Water Consumption | 9.5 Ltrs (standard wash) |
| Noise Levels dB(A) | 44 dB |
| Features | Touch control Electronic time delay: 1-24 hours AquaStop: Bosch warranty in case of water damage - for the lifetime of the appliance. Please find warranty terms at https://www.bosch-home.co.uk/customer-service/care-protection-and-parts/additional-warranties Self-cleaning filter system with 3-piece corrugated filter Tamperproof controls |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Additional Information | VarioFlex basket system Basket system with red coloured touchpoints VarioDrawer - loading of cutlery on 3rd level 3 stage Rackmatic height-adjustable top basket 2 foldable plate racks in top basket 4 foldable plate racks in bottom basket Upper rack cup shelf |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | SMS67MW00G |
| Energy Rating | D |
| Cutlery Tray / Basket | Tray |
| Place Settings | 14 |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


