Bosch SMV40C30GB 12 Place Setting EcoSilence Dishwasher with Aquastop
- Warranty 1 Year
- Energy RatingF
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242002862095
Bosch Serie2 Fully-integrated 12 Place Setting EcoSilence Dishwasher with Aquastop (SMV40C30GB)
- Height Adjustable Top Basket: offers extra space, especially for tall dishes.
- InfoLight: a red infolight on the floor indicates whether the dishwasher is switched on or off.
- AquaStop: Bosch’s warranty in case of water damage – throughout the lifetime of the appliance.*
- EcoSilence Drive: Energy efficient, quiet running motor.
- 10-year guarantee: our convincing promise of quality against rusting of the inner tub.
InfoLight® - a light that tells you when your dishwasher is running
InfoLight® projects a red light onto the floor during the wash cycle so you know when your dishwasher is running. The light turns off when dishes are ready.
No more dishwasher leaks.
Leak protection is essential for dishwashers. Our Aqua Stop system delivers fail-safe leak protection. When the sensor detects a leak, the dishwasher automatically stops operating and pumps out water through a double-walled hose. With AquaStop you’re protected from water damage – and it's valid for the lifetime of your appliance.
ActiveWater technology: less water, less energy, more performance.
This innovative rinsing technology maximises efficiency and ensures environmentally friendly rinsing for excellent cleaning results. The water and energy is saved through targeted water distribution, optimised filter technology, faster heating and higher pump performance for increased water circulation.
EcoSilence DriveTM: powerful, durable, quiet and efficient.
Keeping the house clean can be difficult. Keeping it quiet can sometimes feel impossible. Our dishwashers with EcoSilence Drive deliver high-performance cleaning with low noise emission. Equipped with a brushless, energy-saving motor that optimally reduces friction noise, the EcoSilence Drive ensures a much smoother, quieter operation. Now you can enjoy a home that is as quiet as it is clean.
DosageAssist ensures optimum results thanks to effective dissolving of the cleaner tab.
The DosageAssist ensures optimal cleaning results and a quieter wash. The detergent drops out the detergent dispenser and into a special tray on the top basket where it gets completely dissolved.
10-Year Rust-Through Warranty
Bosch have developed special surface treatments and production processes that are precisely tailored to the materials used in the interior of their dishwashers. As a result, a 10-year manufacturer guarantee against rust through of the inner cavity, from the inside out, on all Bosch dishwashers can be offered.
| General | |
| Installation type | Built-in |
| Installation type | Integrated |
| Main colour of product | N/A |
| Color / Material panel | Black |
| Removable work top | No |
| Variable hinge | No |
| Adjustable plinth | both horizontal and vertical |
| Energy Efficiency Class | F |
| Airborne acoustical noise emissions | 50 dB(A) re 1 pW |
| Airborne acoustical noise emission class | C |
| The water consumption of the eco programme in litres per cycle | 11.7 l |
| Programme duration | 3:30 h |
| Energy Consumption for 100 cycles Eco Programme | 102 kWh |
| Maximum number of place settings | 12 |
| List of programmes | Economy Normal Pre-Rinse Quick wash |
| Additional operational options | VarioSpeed |
| AquaStop | Yes |
| Drying system | Inherent heat |
| Included accessories | baking-sheet spray head grey vapour barrier plate |
| Size and weight | |
| Dimensions of the product (HxWxD) | 815 x 598 x 550 mm |
| Depth with open door 90 degree | 1,150 mm |
| Maximum height for installation | 875 mm |
| Minimum width for installation | 600 mm |
| Maximum width for installation | 600 mm |
| Depth for installation | 550 mm |
| Net weight | 30.0 kg |
| Comfort | |
| Drying progress indicator | End of program audible InfoLight red water inlet |
| Door-opening sensor | No |
| TimeLight | No |
| Program Status Light | Red |
| sideLight | No |
| emotionLight | No |
| Cleaning Technology & Sensoric | |
| Raw water valve | No |
| aquasensor | No |
| Water management system | No |
| Detergent detection | Yes |
| Safety | |
| AquaStop | Yes |
| Child Safety | No |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | SMV40C30GB |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

