Bosch TAT3A0175G Village Collection 2 Slice 2 Slot Toaster in Cream
- Warranty 2 Years
- ColourCream
- TypeToaster
- Slices2 Slice Toaster
- Wide SlotsYes - For thick sliced bread
- Defrost FunctionYes - Use bread still frozen
- Reheat FunctionYes - For if it goes cold
- Crumb TrayYes - For easy cleaning
- High LiftYes - Easily remove small slices
- Matching Kettle AvailableYes
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242002940779
Bosch Cream Village Collection 2 Slice 2 Slot Electronic Toaster (TAT3A0175G)
The best breakfast needs the perfect toast. The TAT3A0175GB features automatic bread centring for even toasting results, an integrated bun warmer, high lift function for the easy removal of small slices all packaged into a smart, compact design.
Specifications
- 825-980 W
- 2 slice
- Panel heating elements
- Automatic bread centring for even toasting
- Electronic sensor for even toasting results
- Variable browning control
- Removable crumb tray for easy cleaning
- Cancel button
- Safety switch off if toast becomes stuck
| General | |
| Brand | Bosch |
| Product name / Commercial code | TAT3A0175G |
| EAN code | 4,242,002,940,779 |
| Product name/family | Toaster |
| Construction type | |
| Type of control | Thermostat, Timer |
| Appliance type | Compact toaster 2/2 |
| Heating type | Large-surface heating element |
| Heat protection housing | No |
| Material body | Plastic |
| Size and weight | |
| Dimensions of the product (mm) | 190 x 310 x 160 mm |
| Net weight (kg) | 1.4 kg |
| Comfort | |
| Number of slices (Stck) | 2 |
| Number of slots (Stck) | 2 |
| Defrosting function | Integrated in toasting knob |
| Rack for bread rolls | Integrated |
| Thick+thin function | Yes |
| Crumb hatch | No |
| Crumb drawer | Yes |
| Retoasting function | Yes |
| Toasting degree selector | Inf. variable rotary control |
| Dimensions of toaster cavity (mm) | 136x32x119.5 |
| Safety | |
| Auto-OFF | Yes |
| Power on indicator | No |
| Separate stop button | Yes |
| Technical details | |
| Connection rating (W) | 980 W |
| Voltage (V) | 220-240 V |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | Cream |
| Model Number | TAT3A0175GB |
| Slices | 2 Slice Toaster |
| Wide Slots | Yes - For thick sliced bread |
| Reheat Function | Yes - For if it goes cold |
| Defrost Function | Yes - Use bread still frozen |
| Crumb Tray | Yes - For easy cleaning |
| High Lift | Yes - Easily remove small slices |
| Type | Toaster |
| Matching Kettle Available | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |
SAVE£5
