Bosch TAT6A111GB Compact 2 Slice Toaster in White
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- TypeToaster
- Slices2 Slice Toaster
- Wide SlotsYes - For thick sliced bread
- Crumb TrayYes - For easy cleaning
- High LiftYes - Easily remove small slices
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242002879970
Bosch TAT6A111GB 2 Slice Toaster in White (TAT6A111GB)
Make the best toast you’ve ever tasted with the Bosch TAT6A111GB. Featuring two extra wide slots, multiple settings, and a great variety of features, you can enjoy breakfast your way. As this toaster is exclusive to Euronics and Agent stores, you won’t be able to buy it anywhere else.
Looking for the same toaster in a different colour? Then check out the TAT6A113GB in black.
Variable Browning
However you like your toast grilled, whether that’s lightly browned or dark and crispy, you’re sure to find a setting to suit you on the TAT6A111GB. There are six different browning levels and two extra wide slots, giving you the flexibility to cook a great range of snacks – from crumpets and muffins, to buns and pancakes. Your items will be centred automatically, and the electronic sensor provides even toasting results.
You’ll also find a range of functions on this Bosch toaster, to suit your desired snack, including Toast, Bagel, Cancel, and Defrost. Choose the Bagel option to gently warm and toast your items, or thaw frozen bread easily via the Defrost button. If you need your breakfast quicker than expected, then the Cancel setting will stop toasting straightaway, at the touch of a button. To remove a smaller slice hassle-free, then take advantage of the High Lift function.
Toaster Features
Bosch has incorporated a range of features with the TAT6A111GB, to make family life easier. Choose your settings with the variable rotary control, and if your food gets stuck inside the toaster, the safety switch will turn it off automatically.
The crumb tray collects any cooking remnants, which you can then remove and dispose of with ease, preventing mess on your worktops. Plus, get increased flexibility with the integrated warming rack that you can fold away.
With a classic white finish, the compact TAT6A111GB will be your answer to toasting perfection. Order this two slice Bosch toaster here today.
| Brand Name | Bosch |
| Weight (Approximate) | 1.422 kg |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Height | 18.8 cm |
| Colour | White |
| Width | 30.7 cm |
| Depth | 17 cm |
| Number of Slices | 2 |
| Number of Power Levels | 6 |
| Slot Width | Extra wide |
| Crumb Tray | Yes, removable |
| Defrost Function | Yes |
| Features | Even roasting with automatic bread centering Integrated warming rack, to fold away High lift function for the easy removal of small slices Compact |
| Shipping Height | 22.3 cm |
| Shipping Width | 21.1 cm |
| Shipping Depth | 35.1 cm |
| Number of Settings | 3 |
| Material | Plastic |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | TAT6A111GB |
| Slices | 2 Slice Toaster |
| Wide Slots | Yes - For thick sliced bread |
| Crumb Tray | Yes - For easy cleaning |
| High Lift | Yes - Easily remove small slices |
| Type | Toaster |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

