Bosch TDS8030GB 6 Bar Pressure Steam Generator
- Warranty 1 Year
- TypeSteam Generator Station
- Steam IronYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242005039173
Bosch VarioComfort Iron 6 Bar Steam Generator Station (TDS8030GB)
Perfection is the result of being well prepared.
- VarioComfort: Perfectly coordinated ironing programs for outstanding results - easy and intuitive to use
- i-Temp Advanced: the optimum combination of temperature and steam — so you can iron all ironable fabrics quickly and safely without changing temperature
- AntiShine: special protection for dark and heat-sensitive fabrics
- Calc'nClean Perfect: A highly efficient cleaning system for both steam station and iron.
- CeraniumGlisséePro: This exceptionally smooth-gliding and scratch-resistant soleplate delivers perfect results in a flash.
VarioComfort
Outstanding results for all fabrics. With the VarioComfort system, the steam and temperature for each individual ironing program are so well coordinated with each other that your laundry will be ironed smoothly and safely in no time at all. Simply select the desired program and you can start ironing stress-free.
i-Temp. The combination of steam and temperature.
The i-Temp function optimally combines temperature and steam suited to the garment you are ironing. With this function, fabrics can be ironed using the same basic setting without the hassle of pre-sorting. This not only saves you time, it means you no longer need to check the care instructions on every item of clothing before ironing.
AntiShine: Say goodbye to shiny patches.
At last, one less irritation when ironing! Shiny patches, particularly on dark and delicte fabrics, are now a thing of the past. The AntiShine setting offers protection against this — you can iron gently, without any shiny patches. We take pride in the fact that you can expect optimum results, even when ironing gently.
Calc’nClean Perfect. Doubly effective for lasting performance.
This cleaning program removes limescale and particles of dirt from the iron and rinses it out to prevent damage to the appliance. A limescale collector in the steam station's water tank collects all the limescale that forms in the tank. The practical Calc’nClean Timer function reminds you when the next cleaning operation is due.
Removable water tank
The removable water tank allows easy refilling. Simply take the water tank off the steam station, then refill with water and reattach.
Calc'n'Clean Pro
With Bosch’s innovative soleplate, you can glide your iron effortlessly over your laundry both quickly and easily. The steam channels are arranged on the innovative 3-phase soleplate to ensure perfect results everytime. As the high-quality soleplate is scratch resistant, your appliance can be used again and again.
High steam pressure for fast ironing
High pressure is essential when it comes to steam ironing. The higher the pressure, the better the performance. Bosch irons deliver the benefit of high performance and the best ironing quality for smooth laundry in no time.
Ultimate PulseSteam removes stubborn creases
Combat unrelenting creases in thick fabrics with strong steam shots that delve deep into their fabric structure. Harness the extreme power of deep steam for your laundry with Ultimate PulseSteam, giving you excellent ironing results.
| General | |
| Brand | Bosch |
| Product name / Commercial code | TDS8030GB |
| EAN code | 4,242,005,039,173 |
| Construction type | |
| Secondary colour | Black |
| Tank design | Removable |
| Size and weight | |
| Dimensions | 300 x 240 x 430 mm |
| Net weight (kg) | 5.000 kg |
| Comfort | |
| Descaling method | Calc'n clean timer, Calc’nClean Perfekt, De-scale sponge |
| Technical details | |
| Connection rating (W) | 2,400 W |
| Power of boiler (W) | 1,500 W |
| Voltage (V) | 220-240 V |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | TDS8030GB |
| Steam Iron | Yes |
| Type | Steam Generator Station |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |
