Bosch TWK7503GB Black Cordless Jug Kettle
- Warranty 2 Years
- ColourBlack
- TypeKettle
- CordlessYes
- Capacity (litres)1.7
- Rapid BoilYes - Boils very quickly
- Water GuageYes - See when to refill
- Limescale FilterYes - Prevents bits in your drink
- Matching Toaster AvailableYes
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242002921099
Bosch Cordless Jug Kettle in Black (TWK7503GB)
There's nothing better than a cup of tea or coffee to start the day. With the Bosch TWK7503GB jug kettle, you get a quality product from a well-known brand. Team it with the Bosch TAT3A0133G toaster for a winning breakfast duo.
Style and Features
The TWK7503GB has a large 1.7 litre capacity, making it an ideal addition to family households. When you’re in a hurry, take advantage of the 3 kW power which guarantees a fast boil.
Also featuring a stainless steel interior base with concealed heating element, this Bosch kettle will have a lower build-up of limescale and last for longer. There’s even a limescale filter in the spout, so the TWK7503GB kettle ensures a great tasting drink every time.
When the kettle is taken from the base, the lift switch-off mechanism turns it off automatically. If the appliance overheats or runs dry, it will also switch off on its own for added safety.
Whether you're right or left-handed, the cordless TWK7503GB is easy-to-use with its 360 degree rotary base. And, the water level indicator lets you see when a refill is needed, making it quick and convenient to use for the whole family.
To keep your kitchen looking tidy, this Bosch kettle features integrated cable storage. Plus, it features a large opening for easy cleaning, so you can keep it looking good as new.
A Trusted Brand
If you choose a Bosch kettle, you know you’re getting a product built by a reliable household name. When it comes to domestic appliances, Bosch is at the top of the league in terms of quality and reliability.
The TWK7503GB kettle has an everyday, modern design. It will be the perfect addition to your family kitchen – especially if you’re a fan of hot drinks in the morning!
This fantastic black kettle is available to purchase now.
| Title | |
| Title | Bosch TWK7503GB Electric Kettle |
| General Information | |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Brand Name | Bosch |
| Product Model | TWK7503GB |
| Product Name | Cordless Kettle |
| Product Type | Electric Kettle |
| Technical Information | |
| Capacity | 1.70 L |
| Cordless | Yes |
| Controls/Indicators | |
| Status Indicators | Power On Indicator |
| Power Description | |
| Power Consumption | 3000 W |
| Physical Characteristics | |
| Colour | Black |
| Material | Stainless Steel Plastic |
| Height | 23.5 cm |
| Width | 22.5 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight (Approximate) | 1.20 kg |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Agency Product |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | TWK7503GB |
| Limescale Filter | Yes - Prevents bits in your drink |
| Water Guage | Yes - See when to refill |
| Rapid Boil | Yes - Boils very quickly |
| Type | Kettle |
| Matching Toaster Available | Yes |
| Cordless | Yes |
| Capacity (litres) | 1.7 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

