Bosch WAN28201GB 8kg 1400 Spin EcoSilence Washing Machine
- Warranty 2 Years
- Washing Capacity8kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs11
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingA+++
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005032372
Bosch 8kg 1400 Spin EcoSilence Washing Machine (WAN28201GB)
This freestanding washing machine by Bosch, available in white, is packed full of features for top results every time. With an LED display and convenient control dial, operating doesn’t get simpler than this. Its incredible A+++ energy rating makes it a great choice for reducing energy consumption.
Plenty of Programmes
An 8kg capacity means you can wash plenty of dirty laundry, while an impressive 1400 spin speed helps reduce drying times. This great model is packed with plenty of programmes to ensure optimum results whatever you’re washing, including touch control buttons. These programmes include:
- Reduced ironing
- Spin speed reduction
- Aqua Plus
- SpeedPerfect
- EcoPerfect
- VarioPerfect
- 24h Start Delay
Use the reduced ironing option to save time getting your garments crease-free, or select Aqua Plus for better washing of heavy items like jeans. The 24h Start Delay feature lets you pre-set a time for the cycle to start, perfect for fitting chores around your busy schedule.
VarioPerfect gives you the option to reduce cycle time by 65% or energy by 50% for complete flexibility, with the same great performance. Select the EcoPerfect programme for higher energy efficiency, or opt for SpeedPerfect to get your washing complete in an hour. As well as these handy features, there are special programmes for more specific needs:
- Dark Wash
- Shirts
- Sportswear
- Mixed Load
- Allergy+
- Super Quick 15/30
- Duvet
- Night Wash
- Drum clean with reminder
- Rinse/spin/drain
- Wool
- Delicate/Silk programme
Whether you’re looking to protect your delicate items or thoroughly clean your dirty sportswear, this Bosch washing machine covers all laundry concerns. Simply add your wash load and select the programme that suits the items best.
Not only does the WAN28201GB have all these brilliant programmes, but it has further features for added flexibility. Make life easier with ActiveWater, which saves water and energy thanks to a two-step automatic load adjustment system. It efficiently identifies the load in just two steps to make sure only the correct amount of resources are used.
Easy and Quiet Operation
Bosch’s EcoSilence Drive minimises energy loss while providing optimum power, using a brushless motor that’s powerful, yet quiet. Despite a high cycle speed, the noise level is surprisingly low, at just 55dB for washing and 76dB for spinning.
What’s more, an AntiVibration sidewall makes for more stability and less vibration. The added insulation regulates noise levels, contributing to its quiet operation during the spin cycle.
To top it all off, the 180-degree door opening means you can easily load and empty the drum. It’s an easy-to-use model and even has a child lock to prevent any unnecessary accidents.
This quiet-running washing machine by Bosch has a solution for all types of laundry. Order yours online today.
| Title | |
| Title | Bosch WAN28201GB 8kg 1400 Spin Washing Machine |
| General Information | |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Brand Name | Bosch |
| Product Series | Serie 4 |
| Product Model | WAN28201GB |
| Product Name | WAN28201GB Washing Machine |
| Product Type | Washing Machine |
| Features | EcoSilence Drive Quiet Operation Durable Energy Saver VarioPerfect LED Display ActiveWater Anti Vibration System Delay Start Detergent Dispenser Automatic Load Adjustment Foam Detection System Child Lock Buzzer Remaining Time Display |
| Technical Information | |
| Loading Type | Front Loading |
| Number of Modes | 11 |
| Program Type | Darks Cycle Shirts Cycle Sports Wear Cycle Mixed Load Cycle Allergy Cycle Super Quick Wash Night Cycle Rinse Cycle Spin Cycle Drain Cycle Wool Cycle Delicate Cycle Silk Cycle Easy Ironing Cycle Quick Wash Cycle |
| Time Delay | 24 Hour |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold |
| Spin Speed Option | Variable |
| Skip Spin | Yes |
| Start Delay Option | Continuous |
| Physical Characteristics | |
| Colour | White |
| Material | Plastic Tub |
| Height | 84.8 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 55 cm |
| Weight (Approximate) | 69 kg |
| Energy + Performance | |
| Washing Capacity (Cotton) | 8 kg |
| Energy Efficiency Class | A+++ |
| Energy Consumption per Year | 176 kWh |
| Energy Consumption (60° C Cotton Programme @ Full Load) | 0.94 kWh |
| Energy Consumption (60° C Cotton Programme @ Partial Load) | 0.78 kWh |
| Energy Consumption (40° C Cotton Programme @ Partial Load) | 0.56 kWh |
| Power Consumption (Off-mode) | 0.1 W |
| Power Consumption (Lefton-mode) | 0.5 W |
| Water Consumption per Year | 9900 L |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Maximum Spin Speed (rpm) | 1400 |
| Remaining Moisture Content | 53% |
| Programme Time (60 °C Cotton Programme @ Full Load) | 3.33 Hour |
| Programme Time (60 °C Cotton Programme @ Partial Load) | 3.33 Hour |
| Programme Time (40 °C Cotton Programme @ Partial Load) | 3.33 Hour |
| Noise Level Washing (dB(A) re 1 pW) | 55 dB(A) |
| Noise level Spinning (dB(A) re 1 pW) | 76 dB(A) |
| Energy-Guide | https://content.etilize.com/Energy-Guide/1041647394.pdf |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Agency Product |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Model Number | WAN28201GB |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | A+++ |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 11 |
| Washing Capacity | 8kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |
