Bosch WAV28KH3GB Serie8 9kg 1400 Spin Smart i-DOS Washing Machine
- Warranty 1 Year
- ColourWhite /
- Energy RatingB
- Washing Capacity9kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs14
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingB
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242005241705
Bosch Serie8 9kg 1400 Spin Smart i-DOS Washing Machine in White (WAV28KH3GB)
The Serie|8 i-DOS washer with Home Connect and 4D Wash System with Intensive Plus provides spotless results with every load.
- i-DOS System: automatically measures the precise amount of detergent and water needed for each load.
- 4D Wash System: highly efficient water and detergent fabric penetration for spotless results.
- Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.
- Everything is automatically adjusted to the needs of your laundry depending on fabric type and the degree of soiling.
- EcoSilence Drive™: extremely energy-efficient and quiet in operation with a 10-year warranty.
The fully automatic way to remove dirt
How do you achieve perfect washing results? Just press the "Start" button. With the two automatic programs for hard-wearing or sensitive materials, the washing machine deals with the rest all on its own. The washing process is ideally adjusted to the needs of your laundry, guaranteeing a perfect wash every time.
Powerful but gentle wash for your most beloved items.
Your favourite or most delicate clothes can often end up ruined after washing. The unique, patented VarioDrum system structure uses even water distribution to gently and efficiently wash all types of clothing - without stretching, creasing or damaging your most beloved items. Depending on the selected programme, the droplet-shaped design, with asymmetrical paddles, gently rotates your laundry to the centre, regardless of the rotation direction. This not only ensures an intensive clean for more heavily soiled garments, but a quicker, more thorough clean for the entire load.
Easy-to-use - Never miss an item again. Reload by Bosch.
A missed sock or towel? Nevermind. When was the last time, you loaded the washing machine, started the wash cycle and then realised that something important had been missed out? The Reload function lets you simply add missed items or remove clothes during a wash cycle*. Just pause the running cycle and open the door, to simply reload the missed items into the drum and continue the wash. (*For safety, reloading is only possible when the water temperature is no higher than 50°C or when the water level is not too high.)
Your appliance listens to you.
Thanks to partnering with Amazon Alexa, your appliance can be voice controlled. Simply check that the relevant “Home Connect” skill within the Alexa app is available for your country + language. Activate the respective skill to establish the connection between Amazon Alexa and your home appliance.
Health - The whisper quiet washing machine.
The innovative AntiVibration design of the side walls is not only eye catching: the system also provides more stability and reduces vibration. The enhanced insulation also regulates noise levels, making Bosch washing machines very quiet, even during the spin cycle.
Clean and maintain your drum simply, no special detergent necessary
After 20 cycles operating under 40℃, your washing machine will automatically remind you to clean the drum using the 'DrumClean' program. Ensuring your clothes are properly cleaned to perfection.
Guaranteed to be long-lasting and extraordinarily quiet.
The level of noise in your house can often make or break your day. Especially when you want to have dinner in peace and quiet with your family. Bosch’s EcoSilence Drive is so quiet, that sometimes you may forget that your washing machine is on. Equipped with a brushless, energy-efficient motor that optimally reduces friction noise and is quiet in operation with an especially long life – Bosch offers 10 years EcoSilence Drive motor warranty.
Connectivity - The right recommendation for the right job.
Selecting the right programme for your laundry can not only be confusing, but can often result in less than perfect cleaning results. Home Connect with Easy Start Guide function takes the guesswork out of this job and always recommends the right program to you - directly from your mobile device. Every time. And with every wash. The only thing you need to do is enter your laundry´s colour, material type and degree of soiling in the Home Connect app. So you can easily choose the right programme and get perfect results, wash after wash.
Take care of the laundry - even when you´re not at home.
No one enjoys doing the laundry. Especially when you are in a hurry but have to wait for it to finish. Bosch washing machines with the Home Connect remote control now give you complete control over your laundry - at the touch of a button. Simply use your mobile device to conveniently control and monitor your machine remotely via the Home Connect app. With access to your washing machine on the go, now you can run your home the way you like, even if you aren’t there.
Laundry that keeps you in the loop.
Waiting around for your laundry load to finish can waste time and cause unnecessary stress, especially for those with busy schedules. Home Connect puts your mind at ease and helps you be more productive with your time. If you wish, Push Notifications can be sent from your washing machine directly to your mobile device, conveniently letting you know the current programme status, as well as other useful information. Multitasking in and out of the home just got a little easier.
Performance - Wash up to 65% faster without compromising results.
SpeedPerfect is a special fuction developed for situations when time matters. With SpeedPerfect you can reduce your washing time by up to 65%* without compromising on results. It can be used in combination with most of the programmes, all loads and textiles. For example, by selecting the mix programme in combination with SpeedPerfect, you can thoroughly wash up to 4 kilograms of mixed load in just 41 minutes. (*Difference between the duration of Easy Care Programme 40°C and the duration of Easy Care Programme 40°C in combination with the SpeedPerfect option).
Flexibility - TimeDelay Function
Delay the start of the washing cycle to get your laundry ready when you need it. Simply use this feature to time the end of the cycle for when you will be ready to unload the machine.
| General | |
| Dimensions of the product (mm) | 848 x 598 x 590 |
| Maximum capacity in kg (EU 2017/1369) | 9.0 |
| Spin-drying efficiency class of eco 40-60 programme (EU 2017/1369) | B |
| Energy Efficiency Class (Regulation (EU) 2017/1369) | B |
| i-Dos | Yes |
| List of programmes | Delicates programme Easy-care programme Whites and coloureds programme Woollens hand wash programme |
| Cottons programme | Cotton Colour Standard cold - 90°C |
| Easy-care programme | Standard cold - 60°C |
| Wash optimization | Automatic Soft Drain / Spin Extra rinse ON Prewash quick wash/mixture Ready shirts Single Rinse Spin speed reduction sports Start / Reload Super 15 min / Super 30 min Temperature selection Vario Speed |
| Digital countdown indicator | Yes |
| Start delay options | Continuous |
| Airborne acoustical noise emissions (EU 2017/1369) | 70 |
| Door hinge | Left |
| Water protection system | Multiple water protection |
| Interior light | Yes |
| Length of electrical supply cord (cm) | 210 |
| Power consumption standby/network | 1.5 |
| Time auto-standby/network | 5.0 |
| Available languages display | English |
| Approval certificates | CE VDE |
| Airborne acoustical noise emission class (EU 2017/1369) | A |
| Connectivity | |
| Smart Appliance | Yes |
| Home Connect Features | Energymgmt Photovoltaics Remote Diagnostics Remote Monitoring and Control |
| Connectivity type | Wi-Fi |
| Connection | |
| Length of electrical supply cord (cm) | 210 |
| Frequency (Hz) | 50 |
| Hot + cold water intake | No |
| Plug type | GB plug |
| Construction type | |
| Color / Material body | White |
| Color / Material panel | White |
| Installation type | Freestanding |
| Door hinge | Left |
| Installation type | Free-standing |
| Loading type | Front |
| Removable work top | No |
| Tub material | Plastic |
| Size and weight | |
| Depth with open door 90 degree (mm) | 1,063 |
| Dimensions of the product (mm) | 848 x 598 x 590 |
| Drum volume (l) | 65 |
| Height-adjustable by | 1.20 |
| Net weight (kg) | 73.503 |
| Comfort | |
| Programme end indication | Acoustic LED-display |
| Loading sensor | Yes |
| Degree of dirtiness recognition | Yes |
| Digital countdown indicator | Yes |
| Drying progress indicator | LED-display |
| Airborne acoustical noise emissions (EU 2017/1369) | 70 |
| Turbidity sensor | Yes |
| Start delay options | Continuous |
| Self adjusting water level to load | Yes |
| Programmes | |
| Cold wash option | Yes |
| List of programmes | Delicates programme Easy-care programme Whites and coloureds programme Woollens hand wash programme |
| Pre-wash | available |
| Cottons programme | Cotton Colour Standard cold - 90°C |
| Easy-care programme | Standard cold - 60°C |
| Separate temperature control options | Steps |
| Wash optimization | Automatic Soft Drain / Spin Extra rinse ON Prewash quick wash/mixture Ready shirts Single Rinse Spin speed reduction sports Start / Reload Super 15 min / Super 30 min Temperature selection Vario Speed |
| Spinning | |
| Spin-drying efficiency class of eco 40-60 programme (EU 2017/1369) | B |
| Spin speed options | Variable |
| Skip spin | Yes |
| Safety | |
| Balance control | Yes |
| Foam control | Yes |
| Water protection system | Multiple water protection |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | White / |
| Model Number | WAV28KH3GB |
| Energy Rating | B |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | B |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 14 |
| Washing Capacity | 9kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

