Bosch WAX32EH1GB Serie8 Smart 10kg 1600 Spin i-DOS Washing Machine
- Warranty 1 Year
- ColourWhite /
- Energy RatingC
- Washing Capacity10kg
- Spin Speed1600rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs16
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingC
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242005241712
Bosch Serie8 10kg 1600 Spin Smart i-DOS Washing machine in White (WAX32EH1GB)
The i-DOS washing machine with Home Connect and AntiStain Plus System provides convenience and smart washing, by doing everything automatically.
- i-DOS System: automatically measures the precise amount of detergent and water needed for each load. See video
- AntiStain: detects and removes the 16 most common stains.
- 4D Wash System: highly efficient water and detergent fabric penetration for spotless results.
- Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.
- Everything is automatically adjusted to the needs of your laundry depending on fabric type and the degree of soiling.
The fully automatic way to remove dirt
How do you achieve perfect washing results? Just press the "Start" button. With the two automatic programs for hard-wearing or sensitive materials, the washing machine deals with the rest all on its own. The washing process is ideally adjusted to the needs of your laundry, guaranteeing a perfect wash every time.
Powerful but gentle wash for your most beloved items.
Your favourite or most delicate clothes can often end up ruined after washing. The unique, patented VarioDrum system structure uses even water distribution to gently and efficiently wash all types of clothing - without stretching, creasing or damaging your most beloved items.
Depending on the selected programme, the droplet-shaped design, with asymmetrical paddles, gently rotates your laundry to the centre, regardless of the rotation direction. This not only ensures an intensive clean for more heavily soiled garments, but a quicker, more thorough clean for the entire load.
Easy-to-use - Never miss an item again. Reload by Bosch.
A missed sock or towel? Nevermind. When was the last time, you loaded the washing machine, started the wash cycle and then realised that something important had been missed out? The Reload function lets you simply add missed items or remove clothes during a wash cycle*.
Just pause the running cycle and open the door, to simply reload the missed items into the drum and continue the wash.
(*For safety, reloading is only possible when the water temperature is no higher than 50°C or when the water level is not too high.)
Your appliance listens to you.
Thanks to partnering with Amazon Alexa, your appliance can be voice controlled. Simply check that the relevant “Home Connect” skill within the Alexa app is available for your country + language. Activate the respective skill to establish the connection between Amazon Alexa and your home appliance.
Health - The whisper quiet washing machine.
The innovative AntiVibration design of the side walls is not only eye catching: the system also provides more stability and reduces vibration. The enhanced insulation also regulates noise levels, making Bosch washing machines very quiet, even during the spin cycle.
Tough on germs, gentle on sensitive skin
Clothes that are not washed properly often carry allergy particles that can cause skin irritations. That’s why Bosch developed AllergyPlus.
When selected, a higher washing temperature is maintained for longer as well as an additional rinse, to effectively reduce as much allergen residue as possible. That means fewer pollen particles, animal hairs, and dust mites in your clothes. This program is ideal for allergy sufferers and sensitive skin.
Clean and maintain your drum simply, no special detergent necessary
After 20 cycles operating under 40℃, your washing machine will automatically remind you to clean the drum using the 'DrumClean' program. Ensuring your clothes are properly cleaned to perfection.
Guaranteed to be long-lasting and extraordinarily quiet.
The level of noise in your house can often make or break your day. Especially when you want to have dinner in peace and quiet with your family.
Bosch’s EcoSilence Drive is so quiet, that sometimes you may forget that your washing machine is on. Equipped with a brushless, energy-efficient motor that optimally reduces friction noise and is quiet in operation with an especially long life – Bosch offers 10 years EcoSilence Drive motor warranty.
Connectivity - The right recommendation for the right job.
Selecting the right programme for your laundry can not only be confusing, but can often result in less than perfect cleaning results.
Home Connect with Easy Start Guide function takes the guesswork out of this job and always recommends the right program to you - directly from your mobile device. Every time. And with every wash. The only thing you need to do is enter your laundry´s colour, material type and degree of soiling in the Home Connect app. So you can easily choose the right programme and get perfect results, wash after wash.
Take care of the laundry - even when you´re not at home.
No one enjoys doing the laundry. Especially when you are in a hurry but have to wait for it to finish. Bosch washing machines with the Home Connect remote control now give you complete control over your laundry - at the touch of a button.
Simply use your mobile device to conveniently control and monitor your machine remotely via the Home Connect app. With access to your washing machine on the go, now you can run your home the way you like, even if you aren’t there.
Laundry that keeps you in the loop.
Waiting around for your laundry load to finish can waste time and cause unnecessary stress, especially for those with busy schedules.
Home Connect puts your mind at ease and helps you be more productive with your time. If you wish, Push Notifications can be sent from your washing machine directly to your mobile device, conveniently letting you know the current programme status, as well as other useful information. Multitasking in and out of the home just got a little easier.
Performance - The right wash for the right stain.
No two stains are the same. But selecting the right washing programme for each can be quite confusing and result in less than perfect cleaning results. Bosch washing machines with the AntiStain option help you to reliably remove any stain, every time.
The AntiStain System easily removes the up to 16 of the most stubborn stains, ranging from chocolate, to grass and red wine. The washing machine automatically adjusts the temperature, drum movement and soaking time to meet the demands of the relevant stains before your chosen programme starts. So no matter the stain, AntiStain helps you to easily get perfect results.
Wash up to 65% faster without compromising results.
SpeedPerfect is a special fuction developed for situations when time matters. With SpeedPerfect you can reduce your washing time by up to 65%* without compromising on results. It can be used in combination with most of the programmes, all loads and textiles.
For example, by selecting the mix programme in combination with SpeedPerfect, you can thoroughly wash up to 4 kilograms of mixed load in just 41 minutes. (*Difference between the duration of Easy Care Programme 40°C and the duration of Easy Care Programme 40°C in combination with the SpeedPerfect option).
Flexibility - TimeDelay Function
Delay the start of the washing cycle to get your laundry ready when you need it. Simply use this feature to time the end of the cycle for when you will be ready to unload the machine.
| Performance | |
| Energy Efficiency Class | C |
| Energy / Water | 67 kWh / 49 litres |
| Load capacity | 1 - 10 kg |
| Programme duration⁴ | 3:55 h:min |
| Spin drying efficiency class | A |
| Spin speed | 400 - 1600 rpm |
| Noise level | 72 dB (A) re 1 pW |
| Noise class | A |
| Drum volume | 70 litres |
| Programmes/functions | |
| Touch control buttons | Prog 3 sec. On/off Ready in i-DOS 2.0 Intensive Plus options Remote Start start/pause with reload function Temperature selection SpeedPerfect Spin speed reduction/Rinse Hold |
| Options | 1 - 3 additional rinse cycles Easy iron Soaking AntiStain + i-DOS 2.0 1 i-DOS 2.0 2 Intensive Plus SpeedPerfect Rinse hold Prewash Water plus |
| Standard programmes | cottons easy care delicates wool hand wash |
| Special programmes | Allergy + Drain Automatic Gentle Automatic Drum clean with reminder Shirts Dark Wash Spin Mixed Load Sportswear Single Rinse Super Quick 15/30 |
| Safeguard monitoring system | adjusts load distribution and programme settings to protect clothes |
| Key features | |
| 4D Wash System | highly efficient water and detergent fabric penetration for spotless results. |
| Home Connect | Remote Monitoring and Control Energy Management |
| i-DOS | automatic dosing of liquid detergent and softener |
| AutoStain Removal System | with 16 stain options |
| Reload function | Flexibility in adding laundry items into the drum even after the wash cycle has started. |
| EcoSilence drive | with 10 year warranty |
| AntiVibration Design | for more stability and quietness |
| EcoBar Plus function | five possible levels of energy and water consumption |
| Technical Information | |
| Installation | Slide-under installation |
| Door | Large chrome white door with 180° opening |
| Dimensions (H x W) | 84.8 cm x 59.8 cm |
| Appliance depth | 59.0 cm |
| Appliance depth incl. door | 63.2 cm |
| Appliance depth with open door | 108.5 cm |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | White / |
| Model Number | WAX32EH1GB |
| Energy Rating | C |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | C |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 16 |
| Washing Capacity | 10kg |
| Spin Speed | 1600rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

