Hisense 50AE7400FTUK 50inch 4K HDR Smart LED TV with VIDAA U
- Warranty 1 Year
- Energy RatingG
- Resolution4K Ultra HD
- Screen Size (inches)50
- Screen TypeLED
- High Dynamic Range (HDR)Yes
- SmartYes
- HDMI PortYes
- NetworkWiFi & Wired
- USB PortYes
- No. of HDMI3
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN6942147459355
Hisense 50 Inch 4K HDR Smart LED TV (50AE7400FTUK)
Upgrade the way you watch films and shows with this Hisense 4K UHD LED TV. Discover on-demand content through the brand new VIDAA U system, catch up with Freeview Play, and link up a multitude of devices to expand your entertainment options.
Key features
- 4K Ultra HD
- VIDAA U 4.0 Smart TV
- Freeview Play
- Dolby Atmos
VIDAA U Smart System
Once you’ve connected the 50AE7400FTUK to the internet, via your home’s Wi-Fi or an Ethernet cable, you’ll gain access to a breath-taking world of entertainment. Thanks to the simplified design of VIDAA U, it’s quick and easy to switch between apps and devices, in only three or fewer steps, such as:
- BBC iPlayer
- ITV Hub
- All 4
- Demand 5
- Netflix
- Prime Video
- YouTube
- Rakuten TV
You’ll also find integrated Freeview Play, where you can pause or rewind live shows, record TV, and catch up on what you’ve missed from the last week – with no extra boxes, and no monthly fees.
4K Ultra HD Quality
Featuring four times more pixels than traditional Full HD, the 3840 x 2160 resolution of the 50AE7400FTUK will show clear pictures of exceptional quality. Whether you’re powering through an exclusive series or watching a classic Hollywood hit, this 4K UHD Hisense TV will show pin-sharp images, with beautifully natural motion and incredible detail. Immerse yourself further with this television’s Dolby Atmos sound technology, making it the ultimate entertainment all-rounder.
You’ll also find three HDMI ports and two USB ports to connect a wide range of devices – from soundbars and speakers to consoles and Blu-ray players. There’s a direct streaming feature to display content from your PC, Bluetooth pairing to share images from your phone, and an included headphone jack to prevent disturbing your whole household.
Finished in a smart grey with a matching stand, the 50AE7400FTUK will blend into your home effortlessly. For a sleeker finish, you can also mount it on the wall, as it’s VESA compatible. Add this Hisense TV to your basket today.
| Brand Name | Hisense |
| Weight (Approximate) | 11.2 kg |
| Screen Technology | UHD HDR |
| Manufacturer | Hisense Company Limited |
| Features | With 4x more pixels than traditional Full HD, Hisenses 4K Ultra HD resolution provides a pin-sharp picture with beautifully natural motion and incredible detail. This sets an exceptional standard for picture quality and clarity VIDAA U 3.0 Smart TV Introducing a brand new Smart TV OS from Hisense. Never has a Smart TV been easier to use. With a simplified design that allows you to effortlessly switch between all of your favourite apps and devices in three or fewer steps, VIDAA U makes it easier and quicker to enjoy a world of on-demand entertainment*. Watch the latest programmes on BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, Demand 5 with Freeview Play, and access built-in apps such as Netflix, Prime Video, YouTube, and Rakuten TV. |
| Height | 64.5 cm |
| Colour | Silver/Grey |
| Additional Information | Composite Input Headphone Jack |
| Smart Connect | Yes |
| Width | 111.2 cm |
| Depth | 7.9 cm |
| Product Type | 4K UHD Smart TV |
| Screen Size | 50" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Smart TV | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Service Type | Freeveiw Play |
| HDMI | Yes |
| Ethernet | Cable |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Number of USB Ports | 2 |
| RMS Output Power | 2 x 10w |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Shipping Height | 79 cm |
| Shipping Width | 123.6 cm |
| Shipping Depth | 14.5 cm |
| Streaming services + apps supported | BBC iplayer Nexflix Amazon Video All 4 ITV Player Demand 5 YouTube UKTV Play |
| Energy Efficiency Class | G |
| Headphone | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer | Hisense |
|---|---|
| Model Number | 50AE7400FTUK |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Screen Type | LED |
| Screen Size (inches) | 50 |
| Network | WiFi & Wired |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



