Hisense 65A9GTUK 65inch OLED 4K HDR UHD Certified TV with Dolby Vision + Atmos
- Warranty 1 Year
- Energy RatingG
- Resolution4K Ultra HD
- Screen Size (inches)65
- Screen TypeOLED
- Digital TV ServiceFreeview HD
- High Dynamic Range (HDR)Yes
- SmartYes
- HDMI PortYes
- NetworkWiFi & Wired
- Optical / SPDIFYes
- USB PortYes
- No. of HDMI4
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN6942147467435
Hisense 65 Inch OLED 4K UHD Certified TV with Dolby Vision + Atmos (65A9GTUK)
- Angle of Visibility: 178°
- Screen Size: 65"
- Ultra HD Resolution: 3840×2160
- Backlight Type: OLED
- Refresh Rate: 120Hz
- Input Lag: under 20 ms
Ultra HD Premium
See every detail with over 8 million pixels and exceptional 4K clarity.
Dolby Vision Atmos
Powerful, moving audio that flows all around you, even overhead.
Wide Colour Gamut
A wider range of shades on display - see roses in vivid reds, lush grasslands in vibrant greens and deep oceans in brilliant blues.
IMAX Enhanced
Experience IMAX's signature picture, sound and scale in the home.
Auto Low Latency Mode
ALLM allows the ideal latency setting to automatically be set allowing for smooth, lag-free and uninterrupted viewing and interactivity.
Sports Mode
Enjoy an immersive stadium experience, in your living room.
OLED 4K
Enjoy spectacular performance and elegant design with this Ultra HD OLED screen provides a wide viewing angle and delivers natural colours, strong contrast and true blacks. Our OLED creates the richest, deepest shades of black.
Hisense A9G TV is an IMAX Enhanced product, providing you high-quality colour, contrast, clarity and sound. You'll be enjoying IMAX's signature picture, sound and scale in the home. IMAX Enhanced combines digitally remastered 4K HDR content and DTS audio technologies with best-in-class consumer electronics products and streaming platforms.
| Model | |
| Model Number | 65A9GTUK |
| Series | A9G |
| Model Year | 2021 |
| Front Colour | Black |
| Display | |
| Screen Size | 65inch |
| Resolution | Ultra HD 3840×2160 |
| Backlight Type | OLED |
| Curvature Rate | 0 |
| Quantum Dot Technology | No |
| Panel Bit Depth | 10bit |
| Peak Brightness (nits) | 800 |
| Viewing Angle (H/V) | 178° |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR (High Dynamic Range) | HDR10, HLG, HDR10+ |
| HDR Classification | HDR |
| Local Dimming | No |
| Dolby Vision HDR | Yes |
| 3D | No |
| Processor Features | |
| Processor | Quad Core |
| 4K Upscaling | Yes |
| Decoder | HEVC (H.265),VP9,H.264,MPEG4, MPEG2,AV1 |
| Input Lag | under 20ms (Game Mode) |
| 3D Digital Comb Filter | Yes |
| Audio | |
| Sound Output | 6*10W + 2*10W + 2*20W |
| NICAM Stereo | Yes |
| Audio Enhancement | Dolby MS12,Dolby Atmos |
| Dolby Atmos | Yes |
| User Equaliser | Yes |
| Smart Service | |
| User Interface | VIDAA U5.0 |
| Web Browser | Yes (VEWD) |
| Freeview Play | Yes |
| Netflix | Yes |
| Amazon | Yes |
| YouTube | Yes |
| Remote One Touch Access | No |
| Application Store | Yes |
| Connectivity | |
| HDMI Input | HDMI2.1 (ALLM, VRR) |
| HDMI Input | HDMI2.1 (eARC, ALLM, VRR) |
| HDMI Input | HDMI2.1 (ALLM, VRR) |
| HDMI Input | HDMI2.1 (ALLM, VRR) |
| USB | USB (3.0) 1 |
| USB | USB (2.0) 1 |
| Digital Audio Output (Optical) | Yes |
| Ethernet (LAN) | Yes |
| Wi-Fi | WiFi- IEEE 802.11 a/b/g/n/ac (2.4G and 5G) |
| Headphone Out | Yes |
| Component In (Y/Pb/Pr) | No |
| Composite In (AV) | 1 |
| CI Slot | Yes (CI + ECP) |
| RF In (Terrestrial / Cable / Satellite Input) | 2 |
| SCART | No |
| VGA Input | No |
| TV Tuner / Broadcasting | |
| Digital + Analog Tuner | DVB-T2/T/C/S2/S |
| Freeview HD | Yes |
| Freesat HD | No |
| EPG | Yes |
| Extended PVR | No |
| Time Shift | Yes |
| Parental Control | Yes |
| Convenience | |
| Media Player | Yes (Video, Audio, Picture) |
| Multi-Language OSD | English, French, Spanish |
| Eco + Power Supply | |
| Power Supply | 100V-240V 50/60Hz |
| Energy Efficiency Class | G |
| Power Consumption (In Standby) | ≤0.5 W |
| Mercury Content | Yes - this television contains lead only in certain parts or components,in accordance with existing exemption clauses under the RoHS Directive. |
| Lead Content | Yes - this television contains lead only in certain parts or components,in accordance with existing exemption clauses under the RoHS Directive. |
| Weight + Dimensions | |
| Product Weight (Packaged) | 55.0kg |
| Product Weight (With Stand) | 42.0kg |
| Product Weight (Without Stand) | 27.9kg |
| Dimensions (Packaged) (W X H X D) | 1816×271×1010mm |
| Dimensions (With Stand) (W X H X D) | 1457×296×862mm |
| Dimensions (Without Stand) (W X H X D) | 1457×109×864mm |
| VESA Wall Mount Compatible | 300×200mm |
| Accessories | |
| Remote Control | Yes |
| Batteries (Remote Control) | AAAx2 |
| Quick Set Up Guide | Yes |
| User Manual | Yes |
| DMP Format | |
| Picture | .jpeg,.bmp,.PNG,.GIF,.mpo |
| Video | .AVI, .WMV, .MP4, .MOV, .3GP, .MKV, .MPG, .MPEG, .VOB, .FLV, .WebM, .OGM, |
| Container Formats | AVI,MP4,MKV,TS,FLV OGG |
| Audio | .wma,.wmv,.mp4,.FLAC,.MP2,.MP3 music (mp3 aac wma wav) |
| Manufacturer | Hisense |
|---|---|
| Model Number | 65A9GTUK |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Screen Type | OLED |
| Screen Size (inches) | 65 |
| Optical / SPDIF | Yes |
| Network | WiFi & Wired |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital TV Service | Freeview HD |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


