Hisense HI6401BSC 59.5cm Induction Hob - Black
- Warranty 2 Years
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN3838782702389
Hisense HI6401BSC 59.5cm Induction Hob - Black
This 60cm induction hob from Hisense offers a fast and efficient way to cook your meals. This four-zone appliance is designed with a Super Zone at the front to accommodate larger pots and pans. The automatic pan recognition instantly activates within 10 seconds of placement, so you can start cooking straight away. Use the Rapid Boil function for pasta, searing, and flash frying – it’s ideal for quick bursts of heat. After five minutes, the temperature will reduce automatically to a slow simmer. What’s more, the HI6401BSC has a touch control panel to make selecting your settings simple.
Order yours from Chapmans today
Additional Information Touch control
Features Automatic pan recognition
Rapid Boil
Super Zone
Product Type Induction Hob
White Goods Features
Cooking Element 1 Power 1500W
Cooking Element 2 Power 1500W
Cooking Element 3 Power 1200W
Cooking Element 4 Power 1500W
Cooking Element Type Induction
Number of Cooking Elements 4
Rapid Heat-up Yes
Residual Heat Indicator Yes
Safety Features
Auto Shut-Off Yes
Child Lock Yes
Flame Safety Device Yes
Pan Presence Sensor Yes
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Product Type
Product Category Group White Goods
Dimensions & Weight
Depth 52 cm
Height 5.4 cm
Shipping Depth 57.5 cm
Shipping Height 16 cm
Shipping Weight 8.3 kg
Shipping Width 64 cm
Weight 7.8 kg
Width 59.5 cm
Programmes & Functions
Boost Function Yes
Control Type Touch
Number of Power Levels 8
Efficiency & Standard
Power 1500 W
Display
Display Screen Type LED
Additional Information
Warranty/Guarantee 2 Year Warranty
| Manufacturer | Hisense |
|---|---|
| Model Number | HI6401BSC |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Induction Hob |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 5.4cm x 59.5cm x 52cm |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Number of Power Levels | 8 |
| Weight | 7.8 kg |
| Shipping Weight | 8.3 kg |
| Shipping Height | 16 cm |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 57.5 cm |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 2 Power | 1500W |
| Cooking Element 1 Power | 1500W |
| Cooking Element 3 Power | 1200W |
| Cooking Element 4 Power | 1500W |
| Control Type | Touch |
| Display Type | LED |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | Touch control |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Key Feature 2 | Rapid Boil |
| Key Feature 1 | Automatic pan recognition |
| Key Feature 3 | Super Zone |
| Height (cm) | 5.4 cm |
| Features | Automatic pan recognition, Rapid Boil, Super Zone |
| Flame Safety Device | Yes |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


