Hisense RQ758N4SWFE PureFlat Smart Fridge Freezer - Black Stainless Steel
- Warranty 5 Years
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN6921727067623
Hisense RQ758N4SWFE PureFlat Smart Fridge Freezer - Black Stainless Steel
Available in a black stainless steel finish with a PureFlat design, this multi-door fridge freezer from Hisense will make a statement in your kitchen. The 621L capacity means there’s plenty of room for storing all types of food. Thanks to the advanced Total No Frost and Multi AirFlow system, you’ll never have to defrost your fridge freezer manually again. This technology circulates cold air evenly throughout the appliance to prevent any ice crystals from forming. What’s more, the RQ758N4SWFE features a My Fresh Choice compartment, offering the option of either a fridge or freezer space. Change the temperature from -20°C to +5°C, for added flexibility.
Order yours from Chapmans today
Features Total No Frost
My Fresh Choice compartment
PureFlat door design
Product Type Fridge Freezer
Efficiency & Standard
Climate Class N/SN/ST/T
Energy Efficiency Class E
Storage Period in Power Failure (hours) 12 hr
Load & Capacity
Net Freezer Capacity 216 L
Net Refrigerator Capacity 393 L
Net Total Capacity 609 L
Design Elements
Colour Black Stainless Steel
Colour Group Black
White Goods Features
Adjustable Shelves Yes
Defrost Type Total No Frost
Digital Inverter Compressor Yes
Door Alarm Yes
Fast Freeze Yes
Interior Light Type LED
Multi Air Flow Technology Yes
No. Refrigerator Shelves 2
Number of Freezer Baskets 2
Number of Freezer Drawers 4
Number of Refrigerator Crispers 2
Number of Refrigerator Door Bins 6
Water Dispenser Non-Plumbed
Split 50/50
Installation Guide
Installation Type Freestanding
Product Type
Product Category Group White Goods
Dimensions & Weight
Depth 72.5 cm
Height 178.5 cm
Shipping Depth 77.8 cm
Shipping Height 190.1 cm
Shipping Weight 137 kg
Shipping Width 96.8 cm
Weight 128 kg
Width 91.4 cm
Additional Information
Warranty/Guarantee 2 Years Guarantee + 3 Years Warranty
Warranty Redemption Information Registrations must be made online at hisense.warrantyonline.co.uk within 90 days of purchase.
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Safety Features
Child Lock No
| Manufacturer | Hisense |
|---|---|
| Model Number | RQ758N4SWFE |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Colour | Black Stainless Steel |
| Colour Group | Black |
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Product Dimensions | 178.5cm x 91.4cm x 72.5cm |
| Net Refrigerator Capacity | 393 L |
| Net Total Capacity | 609 L |
| Net Freezer Capacity | 216 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Number of Freezer Baskets | 2 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Width | 91.4 cm |
| Weight | 128 kg |
| Water Dispenser | Non-Plumbed |
| Warranty Information | 2 year guarantee + 3 year warrantyregistrations must be made online at hisense.warrantyonline.co.uk within 90 days of purchase. |
| Shipping Weight | 137 kg |
| Shipping Height | 190.1 cm |
| Shipping Width | 96.8 cm |
| Shipping Depth | 77.8 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 12 hr |
| Split | 50/50 |
| Door Alarm | Yes |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Depth | 72.5 cm |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Child Lock | No |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | My Fresh Choice compartment |
| Key Feature 1 | Total No Frost |
| Key Feature 3 | PureFlat door design |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Total No Frost, My Fresh Choice compartment, PureFlat door design |
| Height | 178.5 cm |
| Energy Rating | E |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



