Hisense WFGE80142VM 8kg 1400 Spin Washing Machine in White
- Warranty 1 Year
- Energy RatingB
- Washing Capacity8kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs16
- Wool ProgramYes
- Quick WashYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN3838782543715
Hisense 8kg 1400 Spin Washing Machine in White (WFGE80142VM)
Tackle all the family laundry with this 8 kg freestanding washing machine from Hisense. You'll love the range of cycles and features this model has to offer.
- Steam-deep cleaning your clothes, leaving them soft without using softer.
- Auto wash-let you know detergent to use, whilst saving your water and energy.
- Inverter motor: longer lasting product that uses less energy.
- Pause+Add: Press pause within the early part of the wash cycle to add any missed or forgotten items to the machine
Range of Programmes
The Hisense WFGE80142VM comes with a fantastic range of 16 programmes, allowing you to choose the perfect setting for you load, including:
- Anti-Allergy
- Cotton
- Eco
- Hand Wash
- Pre Wash
- Mixed Load
- Wool
If you need clothes in a hurry, this model has a quick wash cycle which will give you clean laundry in just 20 minutes. Use the steam function at the end of a wash cycle for a thoroughly deep clean. This special function removes allergens while leaving your clothes soft, without the need for softener. Plus, clothes will have less creases, reducing the need for ironing.
Featuring Auto Wash, this clever feature lets you know how much detergent to use, whilst saving water and energy. The programme adjusts the cycle to the quantity and type of clothes in your load, regardless of the material.
What’s more, the pause button will let you add items to the drum while a programme’s still running. Simply press the button near the start of the cycle and add in your stray items – ideal if you’ve dropped a sock on the way to the machine.
Extra Features
Featuring a large 8 kg drum, there’s enough space to wash all your family’s laundry. A spin speed of up to 1400 rpm will help to reduce drying times too. Hisense’s digital invertor motor technology rotates the drum at the optimum speed for each load. The result is less vibration for a quieter, longer lasting machine which uses less energy than conventional models.
With dial controls and a time remaining indicator, you’ll always be on top of the laundry. A child lock prevents little fingers from changing any settings while the reversible door lets you place this appliance anywhere to suit you.
Available in a white finish, the WFGE80142VM from Hisense will fit into your utility room or kitchen seamlessly. Why not add one to your basket today?
| Brand Name | Hisense |
| Drum Light | No |
| Additional Information | Reversible Door |
| Shipping Depth | 62.7 cm |
| Spin Performance | B |
| Quick Wash Option | Yes |
| Spin Speed (rpm) | 1400 Spin |
| Weight (Approximate) | 664 kg |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Depth | 54.5 cm |
| Child Lock | Yes |
| Shipping Width | 64 cm |
| Quick Wash Time | 20 minutes |
| Colour | White |
| Temperature Control | Variable Setting |
| Load Capacity (kg) | 8 kg |
| Number of Programmes | 16 |
| Programmes | Anti-Allergy Cotton Eco Hand Wash Pre Wash Mixed Load Wool |
| Annual Water Usage (litres) | 10309 Ltrs |
| Annual Energy Rating (kwh) | 185 kWh (based on 220 washes per annum 4 person household) |
| Energy Efficiency Class | B |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 54 Ltrs |
| Features | Steam-deep cleaning your clothes leaving them soft without using softer. Auto Wash-let you know detergent to use whilst saving your water and energy Inverter Motor: longer lasting product that uses less energy Pause + Add: press pause within the early part of the wash cycle in order to add any missed or forgotten items to the machine |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Height | 85 cm |
| Noise Level - Washing (dB) | 53 (dB) |
| Noise Level - Spinning (dB) | 74 (dB) |
| Manufacturer | Hisense Company Limited |
| Product Type | Washing Machine |
| Steam Function | Yes |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Automatic Load Recognition | No |
| Control Type | Dials |
| Certifications + Standards | UKCA+CE |
| Manufacturer | Hisense |
|---|---|
| Model Number | WFGE80142VM |
| Energy Rating | B |
| Wool Program | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| No. of Programs | 16 |
| Washing Capacity | 8kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



