Hoover H3W 48TA4 H3w 8Kg 1400 Spin Washing Machine - White
- Warranty 1 Year
- Washing Capacity8kg
- Spin Speed1400
- SmartYes
- No. of Programs14
- Quick WashYes 14 min
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8059019067209
Hoover H3W 48TA4 H3W 8kg 1400 Spin Washing Machine - White
Wash all your laundry in one go with this Hoover washing machine. Designed with an 8kg hold capacity, the H3W48TA4 is perfect for medium-sized families. KG Mode weighs your laundry within the first four minutes of the cycle, adapting water, energy, and cycle time so you won’t use more than you need. Equipped with 14 programmes, there are plenty of options to suit different fabrics. Use Allergy Care to remove allergens and bacteria from your clothes while this machine offers the most complete set of washing cycles to preserve the fibres in fabrics for longer.
Order yours from Chapmans today
Add Laundry Feature Yes
Control Type Dials and Touch Control
No. of Programmes 14
Programmes Cotton Care, Rapid Care, Allergy Care, Dark Colours, Sports, Delicates, Wool + Handwash, Rinse, Drain + Spin, Mixed, 20C, Eco 40-60, Cottons + Pre, Cottons
Start Delay Option Yes
Temperature Control Yes
Design Elements
Built-in Water Heater Yes
Colour White
Colour Group White
Installation Guide
Installation Type Freestanding
Stackable Yes
Water Supply Cold
Product Type
Product Category Group White Goods
Dimensions + Weight
Depth 53 cm
Height 85 cm
Shipping Depth 56 cm
Shipping Height 89 cm
Shipping Weight 67 kg
Shipping Width 65 cm
Weight 65 kg
Width 60 cm
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Labour 10 Year Parts
Warranty Redemption Information Register Guarantee by calling 0800 479 0764
White Goods Features
Automatic Load Recognition Yes
Digital Inverter Motor Yes
Height Adjustment Yes
Quick Wash Option Yes
Spin Performance Class B
Load + Capacity
Load Capacity 8 kg
Efficiency + Standard
Annual Water Usage 4400 L
Energy Efficiency Class B
Noise Level 79 dB
Noise Level - Spinning 79 dB
Noise Level - Washing 79 dB
Quick Wash Time 14 min
Spin Speed 1400
Spinning Efficiency Class B
Water Usage on Standard Wash (litres) 44 L
General
Features KD Mode
Allergy Care cycle
Caring cycles
Product Type Washing Machine
Safety Features
Child Lock Yes
Out of Balance Protection Yes
Display
Display Screen Type LCD
Connectivity
Smart Connect Yes
| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| Model Number | H3W 48TA4 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Programmes | Cotton Care, Rapid Care, Allergy Care, Dark Colours, Sports, Delicates, Wool & Handwash, Rinse, Drain & Spin, Mixed, 20C, Eco 40-60, Cottons & Pre, Cottons |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 53cm |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level | 79 dB |
| Noise Level - Spinning | 79 dB |
| No. of Programmes | 14 |
| Noise Level - Washing | 79 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Width | 60 cm |
| Weight | 65 kg |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warrantyregister guarantee by calling 0800 479 0764 |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 44 L |
| Water Supply | Cold |
| Shipping Weight | 67 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 56 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Stackable | Yes |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Display Screen Type | LCD |
| Depth | 53 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Allergy Care cycle |
| Key Feature 1 | KG Mode |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 3 | Caring cycles |
| Features | KG Mode, Allergy Care cycle, Caring cycles |
| Height | 85 cm |
| Energy Rating | B |
| Quick Wash | Yes 14 min |
| Smart | Yes |
| No. of Programs | 14 |
| Washing Capacity | 8kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



