Hoover H3W4105TE 10kg 1400 Spin Smart Washing Machine with NFC in White
- Warranty 1 Year
- Washing Capacity10kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx.)60cm
- No. of Programs16
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8059019021119
Hoover H3W4105TE 10kg 1400 Spin Smart Washing Machine with NFC Connection in White (H3W4105TE)
This freestanding Hoover washing machine features a 10 kg capacity and a powerful 1400 rpm spin speed, so you’ll get through your family’s laundry in no time. As it’s exclusive to Euronics and Agent stores, you won’t find the H3W4105TE anywhere else.
- 14/30/44 minute quick washes available
- NFC Connected (Connect your Android Smartphone to the machine)
- Three stain level options, so you can adjust the cycle
Looking for a smaller washing machine with similar features? Then take a look at the 8 kg capacity H3W58TE.
Multiple Wash Programmes
Coming with a fantastic range of 16 programmes to suit any load, this Hoover washer will make the household chores quicker and easier. You can make use of the following:
- Half Load
- Rinse Cycle
- Drain + Spin
- Cotton
- Eco
- Hand Wash
- Daily Wash
- Pre Wash
- Spin Only
- Mixed Load
- Wool, and many more
If you’re in a hurry, then why not take advantage of the three Quick Wash options? Freshen your clothes in 14, 30, or 44 minutes to have your favourite outfits clean in a flash. You can even set a delay start for up to 24 hours, so your washing can be ready at a time that suits you.
Choose your desired setting with the dial controls, and on the digital display with LED indicators. This Hoover washing machine is freestanding, comes in a classic white, and measures only 85 cm x 60 cm x 56 cm – to fit into any kitchen or utility room with ease.
Feature-Packed Washing Machine
The Hoover H3W4105TE is packed with a wide variety of innovative features. The Cotton Care 59-minute cycle is designed to meet your daily washing needs, while the three stain level options let you adjust the cycle depending on how soiled your load is.
You can download additional cycles to this washing machine too, using NFC technology. Simply download the Hoover Wizard App to your Android smartphone, pair to the H3W4105TE, and turn the dial to One Touch to get started.
This freestanding Hoover washing machine has a large capacity making it ideal for larger families. Buy yours today.
| Brand Name | Hoover |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Spin Performance | A |
| Quick Wash Option | Yes |
| Spin Speed (rpm) | 1400 Spin |
| Weight (Approximate) | 66 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Depth | 56 cm |
| Shipping Width | 62 cm |
| Colour | White |
| Load Capacity (kg) | 10 kg |
| Display Screen Type | Digital Display with LED Indicators |
| Number of Programmes | 16 |
| Programmes | Half Load Cotton Hand Wash Rinse Cycle Eco Daily Wash Spin Only Drain + Spin Pre-wash Mixed Load Wool |
| Annual Water Usage (litres) | 12900 Ltrs |
| Annual Energy Rating (kwh) | 239 (kwh) |
| Energy Efficiency Class | E |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 59 Ltrs |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Height | 85 cm |
| Noise Level - Washing (dB) | 51 (dB) |
| Noise Level - Spinning (dB) | 80 (dB) |
| Manufacturer | Hoover Candy Group |
| Product Type | Washing Machine |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Time Delay | Up to 24 hours |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Dial |
| Start Delay Option | Yes |
| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| Model Number | H3W4105TE |
| Energy Rating | E |
| Wool Program | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 16 |
| Washing Capacity | 10kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

