Hoover H3W58TGGE 8kg 1500 Spin Washing Machine in Graphite Grey
- Warranty 1 Year
- Washing Capacity8kg
- Spin Speed1500rpm
- Width (approx.)60cm
- No. of Programs16
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingD
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8059019021072
Hoover 8kg 1500 Spin Washing Machine in Graphite Grey (H3W58TGGE)
This graphite Hoover washing machine features a 8 kg capacity and a powerful 1500 rpm spin speed, so you'll get through your family's laundry in no time. As it's exclusive to Euronics and Agent stores, you won't find the H3W58TGGE anywhere else.
Looking for a bigger washing machine with similar features? Then take a look at the 10kg capacity H3W510TE.
Multiple Wash Programmes
Coming with a fantastic range of 16 programmes to suit any load, this Hoover washer will make the household chores quicker and easier:
- Half Load
- Rinse Cycle
- Drain and Spin
- Cotton
- Eco
- Hand Wash
- Daily Wash
- Pre Wash
- Spin Only
- Mixed Load
- Wool, and many more
If you're in a hurry, then why not take advantage of the three Quick Wash options? Freshen your clothes in 14, 30, or 44 minutes to have your favourite outfits clean in a flash. You can even set a delay start for up to 24 hours, so your washing can be ready at a time that suits you.
Choose your desired setting with the dial controls, and on the digital display with LED indicators. This Hoover washing machine is freestanding, comes in a classic white, and measures only 85 cm x 60 cm x 56 cm - to fit into any kitchen or utility room with ease.
Feature-Packed Washing Machine
The Hoover H3W58TGGE is packed with a wide variety of innovative features. The Cotton Care 59-minute cycle is designed to meet your daily washing needs, while the three stain level options let you adjust the cycle depending on how soiled your load is.
You can download additional cycles to this washing machine too, using NFC technology. Simply download the Hoover Wizard App to your Android smartphone, pair to the H3W58TGGE, and turn the dial to One Touch to get started.
With great energy efficiency, this freestanding Hoover washing machine will save you money, while the large capacity makes it ideal for larger families. Buy yours today.
| Brand Name | Hoover |
| Shipping Depth | 56 cm |
| Weight (Approximate) | 65 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Depth | 52 cm |
| Shipping Width | 62 cm |
| Colour | Graphite |
| Load Capacity (kg) | 8 kg |
| Display Screen Type | Digital Display with LED Indicators |
| Spin Speed (rpm) | 1500 Spin |
| Number of Programmes | 16 |
| Programmes | Half Load Cotton Hand Wash Rinse Cycle Eco Daily Wash Spin Only Drain & Spin Pre-Wash Mixed Load Wool |
| Quick Wash Time (Full Load) | 14 minutes |
| Annual Water Usage (litres) | 9850 Ltrs |
| Annual Energy Rating (kwh) | 196 (kwh) |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | D |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 Ltrs |
| Spinning Class | A |
| Height | 85 cm |
| Noise Level - Washing (dB) | 61 (dB) |
| Noise Level - Spinning (dB) | 82 (dB) |
| Manufacturer | Hoover Candy Group |
| Product Type | Washing Machine |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Dial |
| Stackable | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| Model Number | H3W58TGGE |
| Energy Rating | D |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | D |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 16 |
| Washing Capacity | 8kg |
| Spin Speed | 1500rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

