Hoover HLC10DF 10kg Condenser Dryer
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- TypeCondenser Tumble Dryer
- Drying Capacity10kg
- Width (approx)60cm
- Sensor DryingYes - Stops when dry
- CondensingYes - Vents dry air into the room
- Energy RatingB
- Manufacturer Guarantee1 year
Hoover 10kg Smart Condenser Tumble Dryer (HLC10DF)
Exclusive to euronics and Agent stores, this reverse action Hoover tumble dryer is a fantastic addition to any home. Perfect for even the busiest of families, you’ll love all of the handy features.
Key features - Sensor Dry Technology
- One Touch
- 10kg Drying capacity
Hassle-Free Laundry
Enjoy a helping hand at home with the HLC10DF. Featuring a generous capacity of 10 kg, there’s enough room for all the family’s laundry. In a rush? Select the quick cycle and enjoy perfectly dried clothes in just 30 minutes. For added flexibility, use the delay start to select when the cycle begins up to 24 hours ahead.
Keep your clothes in great condition for years to come thanks to the choice of 16 programmes, including cottons and synthetics. Selecting your preferred cycle is easy thanks to the intuitive buttons, control knob and digital display. Plus, the wide 170° door opening, and 33 cm porthole make it simple to load up.
A Smarter Way of Drying
NFC-enabled, you can use the Hoover Wizard app to control, monitor and manage the HLC10DF. Thanks to Hoover’s innovative One Touch technology, you can use your Android smartphone to download new cycles and tips. Also, receive information on your energy usage to help you improve your laundry routine.
Thanks to the industry-leading Sensor Dry technology, you can set the precise level of dryness you require – and let your dryer do the rest. Once your laundry has finished, the tumble dryer will even switch itself off, saving you energy and money. Choose from a great range of dryness levels, including:
- Iron Dry
- Hanger Dry
- Wardrobe Dry
- Extra Dry
Whether you need your laundry dried in a hurry, or you’re catching up on your family’s washing, Hoover’s HLC10DF tumble dryer is the perfect solution.
Featured in a classic white finish, this Hoover tumble dryer is an amazing addition to every home. Add the HLC10DF to your basket today.
| Average Condensation Efficiency of Standard Cotton Programme (Full Load) | 71% |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Average Condensation Efficiency of Standard Cotton Programme (Partial Load) | 71% |
| Energy Consumption per Year | 670 kWh |
| Brand Name | Hoover |
| Energy Efficiency Class (Condenser) | C |
| Built-in Display | Yes |
| Display Screen Type | LED |
| Capacity (Standard Cotton Programme) | 10 kg |
| Drying Operation | Automatic |
| Colour | White |
| Weighted Condensation Efficiency of Standard Cotton Programme (Full Load) | 71% |
| Control Type | Analog/Digital |
| Remaining Time Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Depth | 58.5 cm |
| Drying Technology | Condenser |
| Drying Type | Condenser |
| Dryness Control Method | Sensor |
| Energy Efficiency Class | B |
| Features |
|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer | Hoover Candy Group |
| Manufacturer Part Number | 31101123 |
| Material | Glass Door |
| Noise Level (dB(A) re 1 pW) | 68 dB(A) |
| Number of Modes | 16 |
| Power Consumption | 2300 W |
| Power Consumption (Lefton-mode) | 0.8 W |
| Power Consumption (Off-mode) | 0.4 W |
| Product Model | HLC10DF |
| Product Name | HLC10DF Electric Dryer |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Programme Time of Standard Cotton Programme (Full Load) | 3.25 Hour |
| Programme Time of Standard Cotton Programme (Partial Load) | 1.80 Hour |
| Time Delay | 24 Hour |
| Weight (Approximate) | 32.30 kg |
| Width | 59.6 cm |
| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | HLC10DF |
| Energy Rating | B |
| Condensing | Yes - Vents dry air into the room |
| Sensor Drying | Yes - Stops when dry |
| Type | Condenser Tumble Dryer |
| Drying Capacity | 10kg |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |
