Hoover Whirlwind WR71WR01 Lightweight Upright Bagless Vacuum Cleaner
- Warranty 1 Year
- TypeUpright Vacuum Cleaner
- Dust CollectionBagless
- Filter TypeWashable
- Dust Capacity (litres)2.5
- Cable Length (metres)5
- Weight (kg)4
- Power750W
- Energy RatingA
- Manufacturer Guarantee1 year
Hoover Whirlwind Lightweight Bagless Upright Vacuum Cleaner (WR71WR01)
Striking cleaning power in a lightweight, easy to manoeuvre design with the Hoover Whirlwind Bagless Upright Vacuum. Suitable for both carpets and hard floors, the vacuum boasts an 750 W of motor power for maximum suction.
A large 2.5 L capacity eliminates the need for constant emptying and a 5 m cord length means that you can easily vacuum entire rooms, without the need to switch power sockets.
Included tools such as a crevice tool and a dusting brush stored on board provide everything you need for even those hard to reach places and an A class energy rating means that the vacuum is not only functional, but highly efficient.
Great value quick cleaning
Whirlwind is a lightweight bagless upright vacuum, designed to help you keep on top of the housework. There are no complicated settings to adjust: simply switch on and start vacuuming. Whirlwind is suitable for hard floors and carpets, with a rotating brush bar for thorough cleaning.
Above floor cleaning is also simple, with a 2.5 metre stretch hose and 2-in-1 tool stored on board. The 2-in-1 tool combines a small dusting brush with a crevice nozzle, which is ideal for getting into tight spots, or for your skirting boards.
Efficient money saving motors help it to achieve an ‘A’ energy rating.
A great choice for flats or smaller houses, Whirlwind has a 5 metre cord and is compact in size. This means you can store it neatly in a small space such as a kitchen cupboard. It weighs under 4kg in use, making it easy to carry upstairs and around your home.
Whirlwind has a good-sized dust capacity of 2.5 litres. Once full, it can be emptied easily and hygienically with the press of a single button. We recommend you clean the filters regularly to ensure the suction remains strong: to do this simply unscrew the lid, rinse the filters and leave to dry for 24 hours before reassembling.
Please note, before using Whirlwind for the first time, you will need to attach the handle, using a screwdriver.
- Convenient cleaning
- Whirlwind is an easy to use bagless upright vacuum cleaner with no settings to adjust. You can empty the dust out quickly, without getting your hands filthy, thanks to our hygienic one-touch system.
- Lightweight vacuum
- Weighing under 4kg in use, this lightweight upright can be carried effortlessly upstairs or around your home without straining your back.
- Above floor cleaning
- The Whirlwind bagless upright comes with a 2.5 metre stretch hose and a 2-in-1 dusting brush / crevice tool for effective cleaning of a wide range of surfaces, nooks and crannies.
- Tools on board
- The hose and 2-in-1 tool can be stored neatly on board the vacuum, for convenience and easy storage.
| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| Model Number | HVR WR71WR01 |
| Colour | Red |
| Dimensions | 30 x 30 x 108 cm and 4.2 Kg |
| Dust Capacity | 2.5 litres |
| Power | 750W |
| Energy Rating | A |
| Annual Energy Consumption | 27 Kilowatt Hours Per Year |
| Carpet Cleaning Performance Class | C |
| Hard Floor Cleaning Performance Class | C |
| Dust Re-emission Class | C |
| Noise Level | 80 dB |
| Weight | 4.2 kg |
| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| Model Number | HVRWR71WR01 |
| Energy Rating | A |
| Type | Upright Vacuum Cleaner |
| Cable Length (metres) | 5 |
| Weight (kg) | 4 |
| Dust Capacity (litres) | 2.5 |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | Washable |
| Power | 750W |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |
