Hoover HVT3CLFCKIHW 54.5cm Static Fridge Freezer - White
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8059019052274
Hoover HVT3CLFCKIHW 54.5cm Static Fridge Freezer - White
Equipped with Low Frost technology and a range of storage options, this Hoover fridge freezer is ideal for every home. Exclusive to Euronics and Agent stores, you won’t find the HVT3CLFCKIHW anywhere else.
Flexible Storage
You’ll find plenty of space for all your favourite foods in the HVT3CLFCKIHW. The fridge compartment offers a usable capacity of 151 litres in a range of storage options, including:
* Three spill proof glass shelves
* Three door balconies
* One salad bin
The shelves are adjustable to fit around different items, while the salad bin will keep your fruit and vegetables fresh and crisp. Plus, use the internal LED display to set the temperature by degree to suit the food you want to store. You can also use the display to select the super cool function – perfect for when you’ve just done the food shop. There’s also a door alarm included with this model, alerting you if the fridge door hasn’t been shut properly.
In the 101 litre net capacity freezer, there are four clear drawers, ideal for all those supermarket deals and bulk cooked homemade meals. The freezer has a four star rating, so you can store frozen goods safely for up to 12 months. And, Hoover’s Low Frost technology reduces ice and frost forming in the appliance, making maintenance a breeze.
Designed for You
Hoover’s freestanding HVT3CLFCKIHW includes an energy efficient LED internal light, which consumes less electricity than a standard bulb. Plus, producing a noise level of just 39 dB, you won’t even notice your fridge freezer running.
Offering an 11 hour storage period without power, you can rest easy knowing that your food is safe in the event of a power cut. The flame retardant back also offers extra peace of mind. What’s more, the reversible doors allow the fridge freezer to be placed anywhere in your kitchen.
Coming in a classic white design, Hoover has created the ideal family fridge freezer for any home. Equipped with a range of features, it meets all your food storage needs. Buy yours from Chapmans today.
Built-in Water Heater No
Colour White
Colour Group White
Removable Door No
Storage Compartment No
Third Rack Installed No
White Goods Features
Adjustable Shelves No
Digital Inverter Compressor No
Door Alarm No
Fast Freeze No
Multi Air Flow Technology No
Reversible Doors No
Dimensions + Weight
Depth 55 cm
Height 176 cm
Weight 52 kg
Width 54.5000 cm
Installation Guide
Suitable for Out Buildings No
General
Features Fridge 151 Litres Capacity, Freezer 101 Litres
Low Frost Technology, Fast Chill Function
3 Adjustable Shelves, 3 Balconies, 1 Salad Bin
Connectivity
Bluetooth No
Smart Connect No
Wi-Fi No
Efficiency + Standard
Energy Efficiency Class F
Safety Features
Child Lock No
Additional Information
Warranty/Guarantee
1 Year Labour 10 Year Parts Warranty
| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| Model Number | HVT3CLFCKIHW |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| energyrating_link | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/094HVT3CLFCKIHW_energyrating |
| Colour | White |
| energyrating_datasheet | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/094HVT3CLFCKIHW_productdata |
| Product Dimensions | 176cm x 54.5cm x 55cm |
| Removable Door | No |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 151 L |
| Net Total Capacity | 252 L |
| Noise Level (dBa) | 39 |
| Net Freezer Capacity | 101 L |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Third Rack Installed | No |
| Total Litre capacity (Net) | 252 |
| Width (cm) | 54.5 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 52 kg |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Height | 182 cm |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Smart Connect | No |
| Storage Compartment | No |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Handles | Integrated |
| Door Alarm | No |
| Defrost Type | Low Frost |
| Depth | 55 cm |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | ST |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | No |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Low Frost Technology, Fast Chill Function |
| Key Feature 1 | Fridge 151 Litres Capacity, Freezer 101 Litres |
| Key Feature 3 | 3 Adjustable Shelves, 3 Balconies, 1 Salad Bin |
| Height (cm) | 176 cm |
| Fast Freeze | No |
| Features | Fridge 151 Litres Capacity, Freezer 101 Litres, Low Frost Technology, Fast Chill Function, 3 Adjustable Shelves, 3 Balconies, 1 Salad Bin |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4.5 kg |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


