Hoover PU31-EN10 Enigma Evo 350W Bagged Upright Vacuum Cleaner
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- TypeUpright Vacuum Cleaner
- Dust CollectionBagged
- Filtration LevelHEPA
- Dust Capacity (litres)4.5
- Cable Length (metres)4.5
- Power350W
- Energy RatingA+
- Manufacturer Guarantee1 year
Hoover Enigma Evo 350W Bagged Upright Vacuum Cleaner - A+ Rated (PU31-EN10)
Enigma Evo is an upright, bagged vacuum cleaner boasting great features. These include a large 4.2L dust capacity, long stretch hose for full stair cleaning and a 7-stage filtration system that protects from harmful household allergens.
With an impressive A+ Energy rating, Enigma Evo can even help to reduce your electricity consumption.
Included Tools
- Dusting brush
- Furniture nozzle
- Crevice tool
- Extension tube
- Motorized brush
- Flexible hose
| Manufacturer | Hoover |
| Type | Upright, Bagged |
| Filter Type | HEPA |
| Weight | 6.8 kg |
| Dust Capacity | 4.2L |
| Hose Length | 4.5 m |
| Special Features | |
| Washable filter, edge cleaning, carpet height adjustments, integrated accessory storage | |
| Length Of Mains Lead (M) | 4.5 |
| Operating Radius | 6.5 m |
| Noise Level | 80 dB |
| Power | 350 W |
| Energy Consumption per Year | 22kWh |
| Height | 104.5 cm |
| Depth | 20.5 cm |
| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | PU31-EN10 |
| Energy Rating | A+ |
| Type | Upright Vacuum Cleaner |
| Cable Length (metres) | 4.5 |
| Dust Capacity (litres) | 4.5 |
| Dust Collection | Bagged |
| Filtration Level | HEPA |
| Power | 350W |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |
