Hotpoint CD67G0C2CJ 60cm Double Gas Cooker
- Warranty 1 Year
- ColourJasmine
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5054645593323
Hotpoint CD67G0C2CJ 60cm Double Gas Cooker
This Hotpoint gas cooker in jasmine has two ovens with a combined capacity of 126L which is enough to make fantastic meals for the whole family. The four gas burners on the hob range in size from large to simmer for every occasion. And, you’ll also find catalytic liners in the main oven that keeps cleaning to a minimum. There’s even a serigraphy on the inner glass door that suggests the best time, temperature, and placement for excellent results.
Order yours from Chapmans today
Additional Information 10 Level flame control
Cast Iron Pan Supports
Features 126L capacity
Four gas burners
Serigraphy on oven door
Product Type Gas Cooker Double Oven
Efficiency + Standard
Energy Efficiency Class A+
White Goods Features
Hob Element Type Gas
Main Oven Features Conventional Gas Oven
2 shelves / 5 shelf positions
Side opening
Double glazed door glass
Removable inner door glass
interior light
Number of Cooking Elements 4
Number of Ovens Double
Oven Lining Type - Back Catalytic
Oven Lining Type - Sides Catalytic
Secondary Oven Features Conventional Gas oven and Grill
1 shelf / 2 shelf positions
Drop down door
removable door
Type of Grill/Griddle Fully variable grill
Design Elements
Colour Jasmine
Colour Group Yellow
Product Type
Main Oven Type Gas
Oven Type Double
Product Category Group White Goods
Secondary Oven Type Gas
Load + Capacity
Net Main Oven Capacity 84 L
Net Top Oven Capacity 42 L
Dimensions + Weight
Depth 60 cm
Height 90 cm
Width 60 cm
Display
Display Screen Type LED
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 year labour 10 year parts
Programmes + Functions
Control Type Touch + Knob
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| Colour | Jasmine |
| Model Number | CD67G0C2CJ |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Gas Cooker Double Oven |
| Colour | Jasmine |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Net Top Oven Capacity | 42 L |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 84 L |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Type of Grill/Griddle | Fully variable grill |
| Secondary Oven Type | Gas |
| Secondary Oven Features | Conventional Gas oven and Grill, 1 shelf / 2 shelf positions, Drop down door, removable door |
| Control Type | Touch & Knob |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | 10 Level flame control, Cast Iron Pan Supports |
| Key Feature 2 | Four gas burners |
| Key Feature 1 | 126L capacity |
| Hob Element Type | Gas |
| Main Oven Features | Conventional Gas Oven, 2 shelves / 5 shelf positions, Side opening, Double glazed door glass, Removable inner door glass, interior light, |
| Main Oven Type | Gas |
| Key Feature 3 | Serigraphy on oven door |
| Height (cm) | 90 cm |
| Features | 126L capacity, Four gas burners, Serigraphy on oven door |
| Energy Rating | A+ |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


