Hotpoint FDEU9640P 9kg Wash 6kg Dry 1400 Spin Washer Dryer
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Energy RatingA
- Washing Capacity9kg
- Drying Capacity6kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs16
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingA
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5054645573660
Hotpoint 9kg Wash 6kg Dry 1400 Spin Washer Dryer in White (FDEU9640P)
Enjoy freshly washed and dried clothes with the Hotpoint FDEU9640P. Exclusive to euronics and Agent stores, you won't be able to find this freestanding washer dryer anywhere else.
Incredible Performance
With a spin speed of 1400 rpm, you can always expect the best results from the FDEU9640P. Ideal for big families, you can wash up to 9 kg of clothes or dry up to 6 kg of clothes in this generously sized washer dryer. Spend less time doing the laundry and more time doing the things you love.
Thanks to the dial controls, using this model is quick and simple. Plus, you can easily keep an eye on your load with the handy LED display. Finished in a classic white colour, this Hotpoint model will fit seamlessly into any home.
Variety of Programmes
No matter the type of clothes, you'll always be able to find the ideal cycle on this washer dryer. The FDEU9640P offers an impressive choice of 16 different programmes, including:
- Cotton
- Rinse Cycle
- Eco
- Drain + Spin
- Anti-Allergy
- Synthetics
- Sensor Dry
In a rush and need an item quickly? Thanks to Hotpoint's innovative technology, you can get washed and dried laundry in just 30 minutes with the quick cycle - you'll never run out of clean clothes again.
Or, for the energy conscious, you can select the Eco programme. And, for those who suffer from allergies, there's even a specially designed programme to protect you from allergens.
The Hotpoint FDEU9640P also features an Anti-Stain function that will help make your life easier. This feature removes 20 of the most stubborn stains in just one wash, saving you time and energy.
Sit back, relax, and let this Hotpoint washer dryer take all the hard work out of doing your laundry. Order the FDEU9640P today.
| Brand Name | Hotpoint |
| Drying Load | 6 kg |
| Depth | 54 cm |
| Colour | White |
| Height | 85 cm |
| Manufacturer | Whirlpool Corporation |
| Manufacturer Part Number | FDEU9640P |
| Maximum Spin Speed (rpm) | 1400 |
| Noise level Spinning (dB(A) re 1 pW) | 82 dB(A) |
| Noise Level Washing (dB(A) re 1 pW) | 56 dB(A) |
| Number of Modes | 16 |
| Product Model | FDEU9640P |
| Product Name | FDEU9640P Washer/Dryer |
| Product Type | Washer/Dryer |
| Program Type |
|
| Washing Capacity (Cotton) | 9 kg |
| Water Consumption per Cycle (Wash/Spin/Dry) | 105 L |
| Width | 60 cm |
| Drying Capacity (Cotton) | 6 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Consumption per Year for a Four Person Household (Wash + Dry @ 200 Cycles) | 1224 kWh |
| Noise level Drying (dB(A) re 1 pW) | 61 dB(A) |
| Water Consumption per Year for a Four Person Household (Wash + Dry @ 200 Cycles) | 21000 L |
| Washing Load | 9 kg |
| Energy Consumption per Year for a Four Person Household (Wash @ 200 Cycles) | 234 kWh |
| Water Consumption per Year for a Four Person Household (Wash @ 200 Cycles) | 12400 L |
| Energy Consumption per Cycle (Wash/Spin) | 1.17 kWh |
| Energy Consumption per Cycle (Wash/Spin/Dry) | 6.12 kWh |
| Water Consumption per Cycle (Wash/Spin) | 62 L |
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | FDEU9640P |
| Energy Rating | A |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | A |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 16 |
| Washing Capacity | 9kg |
| Drying Capacity | 6kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



