Hotpoint HD5G00KCB 50Cm Twin Cavity
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5054645567249
Hotpoint HD5G00KCB 50cm Double Gas Cooker
Cooking the Sunday lunch or for a dinner party with friends? This Hotpoint double gas cooker has you covered. It includes a large main oven and a separate grill for all those tasty sides. The four-burner hob offers 10 different power levels for the flame, making it easier to control your cooking. Cleaning is easy too thanks to the catalytic liners. Grease and fat are absorbed during the cooking process for quick, mess-free cleaning. Coming in black, the HD5G00KCB is a classic appliance with a modern twist, suitable for any household.
Order yours from Chapmans today
Additional Information Enamel Pan supports
Automatic Ignition system
Grill cleaning: Enamel coating
Features Gas hob with 10-level flame control
Catalytic liners for easy cleaning
Large main oven
Product Type Twin Cavilty Gas Cooker
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class A+
White Goods Features
Hob Element Type Gas
Main Oven Features Double glazed viewing window
Conventional Oven Type
2 shelves
drop down door opening style
Assisted cleaning / Catalytic liners
Number of Cooking Elements 4
Number of Ovens Single
Oven Lining Type - Back Catalytic
Oven Lining Type - Sides Catalytic
Secondary Oven Features Separate gas grill
Double glazed viewing window
Type of Grill/Griddle Separate gas grill
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Product Type
Main Oven Type Conventional
Oven Type Twin Cavity
Product Category Group White Goods
Secondary Oven Type Twin Cavity
Load & Capacity
Net Main Oven Capacity 66 L
Net Top Oven Capacity 32 L
Dimensions & Weight
Depth 60 cm
Height 90 cm
Shipping Depth 69 cm
Shipping Height 100 cm
Shipping Weight 51 kg
Shipping Width 55 cm
Weight 46.6 kg
Width 50 cm
Safety Features
Flame Safety Device Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 year labour 10 year parts
Programmes & Functions
Control Type Dial
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | HD5G00KCB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Twin Cavilty Gas Cooker |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
| Net Top Oven Capacity | 32 L |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 66 L |
| Oven Type | Twin Cavity |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Single |
| Type of Grill/Griddle | Separate gas grill |
| Weight | 46.6 kg |
| Shipping Weight | 51 kg |
| Shipping Height | 100 cm |
| Shipping Width | 55 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Secondary Oven Type | Twin Cavity |
| Secondary Oven Features | Separate gas grill, Double glazed viewing window |
| Control Type | Dial |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Enamel Pan supports, Automatic Ignition system, Grill cleaning: Enamel coating |
| Key Feature 2 | Catalytic liners for easy cleaning |
| Key Feature 1 | Gas hob with 10-level flame control |
| Hob Element Type | Gas |
| Main Oven Features | Double glazed viewing window, Conventional Oven Type, 2 shelves, drop down door opening style, Assisted cleaning / Catalytic liners |
| Main Oven Type | Conventional |
| Key Feature 3 | Large main oven |
| Height (cm) | 90 cm |
| Features | Gas hob with 10-level flame control, Catalytic liners for easy cleaning, Large main oven |
| Flame Safety Device | Yes |
| Energy Rating | A+ |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


