Hotpoint HSFCIH4798FS 10 Place Setting Slimline Dishwasher in White
- Warranty 1 Year
- Width (approx.)45cm
- Place Settings10
- Cutlery Tray / BasketBasket
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5054645623846
Hotpoint Slimline 10 Place Setting Dishwasher in White (HSFCIH4798FS)
Transform your dirty plates, cutlery and dishes to sparkling dinnerware with the freestanding HSFCIH4798FS. It comes with a fantastic variety of programmes, multiple place settings, and a special motor for quieter operation.
- Inverter motor
- Express 30 (A fast cycle to wash your dishes)
- Sanitizing (Normal or heavy soiled crockery cycle with additional antibacterial wash)
- Delicates (program for items which are more sensitive to high temperatures such as glass)
You won’t be able to buy this Hotpoint dishwasher anywhere else, as it’s exclusive to Euronics and Agent stores.
Programmes for Dazzling Dishes
The Hotpoint HSFCIH4798FS will clean your crockery to perfection. You’ll find ten place settings as well as eight programmes to suit your needs, such as the energy-saving Eco Wash, or the Intensive Wash which tackles more heavily soiled loads.
If you’re often in a hurry, then take advantage of Express 30, which will clean your dishes extra quickly. Or, to keep germs at bay, the Sanitizing cycle will give your dirtier items an additional antibacterial wash. There’s even a programme for Delicates, which takes care of glassware that’s more sensitive to higher temperatures. You can choose your desired programme on the digital display, with the easy-to-use button controls.
User-Friendly Dishwasher Design
This slimline dishwasher features an inverter motor for quieter operation, so you won’t be disturbed around your home. It also offers better control of motor speeds, which results in more control over pressure.
A counter balanced door on the HSFCIH4798FS provides extra safety, while the concealed heating element gets your load dry and ready to put away. To help reduce your impact on the environment and your pocket, this Hotpoint model uses just 212 kWh annually.
Finished in a classic white and with a stainless steel interior, this freestanding dishwasher will blend into any family home with ease. Measuring 85 x 45 x 59 (H x W x D), it’s slimline too, so you won’t struggle to find an installation space.
With a multitude of programmes, innovative features and a variety of place settings, the slimline HSFCIH4798FS will be your new-found clean-up companion.
| Brand Name | Hotpoint |
| Control Type | Button |
| Weight (Approximate) | 39.5 kg |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Manufacturer | Whirlpool Corporation |
| Height | 85 cm |
| Colour | White |
| Width | 45 cm |
| Depth | 59 cm |
| Energy Efficiency Class | E |
| Installation Type | Freestanding |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Number of Programmes | 8 |
| Programmes | Pre-Rinse Daily Wash Soak Eco Wash Mini Wash Intensive Wash Auto Normal Delicates Sanitizing Good Night |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Dry Efficiency | A |
| Drying System | Static |
| Display Screen Type | Digital Display |
| Wash Efficiency | A |
| Water Consumption | 9 Ltrs |
| Noise Levels dB(A) | 47 (dB) |
| Features | Inverter Motor Express 30 Sanitizing Delicates |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 50 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Additional Information | Concealed Heating Element Counter Balanced Door |
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| Model Number | HSFCIH4798FS |
| Energy Rating | E |
| Cutlery Tray / Basket | Basket |
| Place Settings | 10 |
| Width (approx.) | 45cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


