Hotpoint NSWE742UWSUKN 7kg 1400 Spin Steam Hygiene Washing Machine
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Energy RatingE
- Washing Capacity7kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs16
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingE
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5054645601868
Hotpoint 7kg 1400 Spin Washing Machine with Steam Hygiene (NSWE742UWSUKN)
Keep on top of the family laundry with this Hotpoint 7 kg 1400 rpm washing machine. Exclusive to Euronics and Agent stores, you won’t be able to purchase it at any other retailer.
- Full load wash in 45 mins
- Anti Stain 40° (remove most common everday stains)
- Steam Hygiene Option (remove 99.9% bacteria)
Fantastic Results
Keep your clothes in great condition with the NSWE742UWSUKN from Hotpoint. Choose from 16 different programmes to find the right setting for every load, including:
- Cotton
- Delicate Wash
- Anti-Stain
- Rinse Cycle
- Eco
- Anti-Allergy
- Synthetic
- Mixed Load
- Wool
Enjoy peace of mind and use the Baby programme to wash fragile clothing carefully. The Anti-Allergy cycle is also effective for reducing the number of allergens in your laundry. And, the Steam Hygiene option removes 99.9% of bacteria. The result is clean, fresh laundry every time.
You’ll even find an Anti-Stain programme designed to remove the most common everyday stains, without pre-treating. From food spillages to mud and dirt, nothing stands a chance against the NSWE742UWSUKN.
Or, for when you’re in a rush, there’s the handy 45 minute quick wash. You’ll never have a wardrobe malfunction again. You can delay the start of your cycle up to nine hours too – a great feature for those who like to plan ahead.
Simple to Use
With good energy efficiency this machine is kind on both your pocket and the planet. You’ll be able to wash up to 7 kg of clothes at once – ideal for families - and with spin speeds of 1400 rpm, you can always expect the best results from your washing cycle.
Controlling the Hotpoint NSWE742UWSUKN is straightforward as well, thanks to the dial controls and big digit display. You can trust that doing your laundry will be stress-free.
This Hotpoint washing machine can help make your life that bit easier. Why not order the NSWE742UWSUKN today?
| Brand Name | Hotpoint |
| Shipping Depth | 60.5 cm |
| Quick Wash Option | Yes |
| Spin Speed (rpm) | 1400 Spin |
| Weight (Approximate) | 65.8 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Depth | 54 cm |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Colour | White |
| Load Capacity (kg) | 7 kg |
| Display Screen Type | Big Digit Display |
| Number of Programmes | 16 |
| Programmes | Cotton Delicate Wash Anti Stain Rinse Cycle Eco Anti Allergy Drain + Spin Synthetic Mixed Load Wool |
| Quick Wash Time (Full Load) | 45 minutes |
| Size of Porthole (cm) | 34 cm |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | E |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Height | 85 cm |
| Manufacturer | Whirlpool Corporation |
| Product Type | Washing Machine |
| Steam Function | Yes |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 59.5 cm |
| Time Delay | Up to 9 Hours |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Dial |
| Start Delay Option | Yes |
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | NSWE742UWSUKN |
| Energy Rating | E |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | E |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 16 |
| Washing Capacity | 7kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



