Hotpoint NSWM1043CGGUKN 10kg 1400 Spin Washing Machine in Graphite
- Warranty 1 Year
- ColourGraphite
- Energy RatingC
- Washing Capacity10kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs16
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingD
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5054645635504
Hotpoint 10kg 1400 Spin Washing Machine in Graphite Grey (NSWM 1043C GG UK N)
Treat your clothes to the care they deserve with the 10kg 1400 spin The Hotpoint NSWM 1043C GG UK N Washing Machine, designed to protect your clothes against stubborn stains alongside cycles that are high performing.
- 10kg Wash Load
- 16 programmes
- Steam hygiene cycle
- Wash a full load of laundry in 45 mins
The Steam Hygiene cycle provides the ultimate care and protection for a totally hygienic wash. Steam hygiene injects steam directly into the drum at the end of the cycle, removing up to 99.9% of the most common bacteria without the use of chemical additives.
With the Anti Stain cycle you can ensure that this machine is able to tackle the most common household stains without the need to pre-treat your clothes, the tailored drum motions and water monitoring technology is the science behind Hotpoint's stain removal.
Reduce bacteria build-up by 99.99% in your washing machine’s door seal thanks to antimicrobial protection, so your machine stays perfectly clean. Easily operated and with a digital display, enjoy a rapid cycle and steam cleaning cycles for hygiene and freshness in a more natural way or a reduced wash time so you can spend more time doing the things you love.
C Energy class
Superior performances coupled with high energy savings are guaranteed at C energy class. So you can give the best care for your home and the environment.
Inverter Motor
This Hotpoint Washing machine's Inverter Motor is designed to ensure a long lasting performance and to improve end results.
Rapid option
With the Rapid option you can reduce the cycle time, deciding to shorten the washing time before starting the program. Thanks to the Rapid option, we can guarantee perfect washing performance, reducing the washing time up to 50%**. ** the % will vary according to load & program selected.
Woolmark
Extremely delicate action to wash woollen garments, ensuring a perfect clean without making your clothes lose their original softness. This cycle has been approved by the Woolmark Company as a valid wash to use on woollen garments with the “Hand wash” label.
Anti Allergy
Anti Allergy cycle is studied for people with sensitive skins or people suffering from allergies: it is designed to remove major allergens such as pollen, mites and cat or dog hair, thanks to a high-temperature technology and extra rinses. The cycle is tested and certified by Allergy UK.
Steam Hygiene
The Steam Hygiene cycle provides the ultimate care and protection for a totally hygienic wash. Steam hygiene injects steam directly into the drum at the end of the cycle, removing up to 99.9% of the most common bacteria without the use of chemical additives.
Anti Stain 40°
Save time and achieve great wash results, with our Anti Stain 40° program*, removing those common everyday stains with no need to pre-treat. *Anti Stain program tested on Cotton
Full Load 45'
The Full Load 45' is a dedicated wash programme that allows you to wash a full load of laundry in just 45 minutes, without compromising on the washing performance.
1400 RPM
Unbelievably fast. It works with a spin speed of 1400 revolutions per minute.
Digital Countdown
Countdown timer until the end of each cycle.
Start Delay
The Start Delay option allows you to set the Washer to begin its cycle whenever most convenient for you, saving you both time and energy.
| Dimensions | |
| Width (cm) | 59.5 |
| Depth (cm) | 60.5 |
| Height (cm) | 85.0 |
| Main Options | |
| Options | Active Care HomeNet Stop & Add Extra Rinse Rapid Eco Steam Hygiene Easy Ironing |
| Pre Wash | No |
| Performance | |
| Spin speed of eco 40-60 programme at rated capacity | 1400rpm |
| Water consumption of the eco programme in litres per cycle | 52 |
| Energy Efficiency Class | C |
| Airborne acoustical noise emissions | 76 |
| Weighted energy consumption in kWh per 100 washing cycles. Energy Label | 68 |
| Spin-drying efficiency class | B |
| Programs | |
| Programs | Shirts Baby Favourites Wool 40° 20°C Eco 40-60 Silk Steam Refresh Rinse + Spin Anti Allergy |
| Structural features | |
| Door colour | Graphite |
| Weight (kg) | 75.9 |
| Installation type | Freestanding |
| Adjustable feet | Yes - front only |
| Display type | Small Digit |
| Maximum mass in kg that can be treated in a cycle | 10 |
| Colour | Graphite |
| EAN code | 5054645635504 |
| Motor | CIM |
| Loading type | Front loader |
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| Colour | Graphite |
| Model Number | NSWM1043CGGUKN |
| Energy Rating | C |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | D |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 16 |
| Washing Capacity | 10kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



