Hotpoint WMEUF944P 9kg 1400 Spin Washing Machine
- Warranty 1 Year
- Washing Capacity9kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs16
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingA+++
- Manufacturer Guarantee1 year
Hotpoint 1400 Spin 9kg Washing Machine (WMEUF944P)
The WMEUF944P has a 9kg capacity which means that this washing machine can handle large laundry loads, making it great for families. Featuring a glossy white finish, this model will suit the look of any home.
Anti-Stain, Anti-Allergy
This model’s Anti-Stain cycle removes 20 of the most stubborn day-to-day stains, such as red wine, blood or grease, without the need to pre-soak. The WMEUF944P regulates detergent, water, drum rotations and temperature to give a powerful stain-busting wash.
An Anti-Allergy cycle on the WMEUF944P helps keep your family safe from major allergens, such as pollen or dust mites. Using a high temperature wash with extra rinse cycles, this Hotpoint washing machine can have clothes ready in no time, for even the most sensitive skin.
This model comes with 16 pre-installed programmes, giving you the range of functions you need to take care of your different fabrics. Feel confident that no matter what the stain, your washing machine has a setting to deal with it.
Smarter Care
Woolmark Apparel Care Green certified, this washing machine can safely wash your woollen clothes without causing shrinkage or damage. Models that have been approved as ‘Green’ by Woolmark can safely wash garments that specify ‘hand wash’ in their care instructions, and provide great water and energy efficiencies. Keep woollens looking and feeling as good as new.
A number of cycles for faster cleaning also feature. Whether you need one particular garment cleaned in a hurry, or have a lot of laundry to get through fast, this Hotpoint model’s quick cycles are here to help.
The WMEUF944P has been awarded an A+++ -10% rating for energy efficiency, making it 10% more efficient than an A+++ model. This makes it a more environmentally friendly model, and helps reduce running costs.
Give woollen garments the care they need with Woolmark Green certification.
| Title | |
| Title | Hotpoint WMEUF 944P UK 9kg Washing Washing Machine White |
| General Information | |
| Manufacturer | Whirlpool Corporation |
| Brand Name | Hotpoint |
| Product Model | WMEUF 944P UK |
| Product Name | WMEUF 944P UK Washing Machine |
| Product Type | Washing Machine |
| Technical Information | |
| Number of Modes | 16 |
| Program Type | Stain Cycle Allergy Cycle Quick Wash Cycle Wool Cycle |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold |
| Energy + Performance | |
| Washing Capacity (Cotton) | 9 kg |
| Energy Efficiency Class | A+++ |
| Energy Consumption per Year | 196 kWh |
| Water Consumption per Year | 12254 L |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Maximum Spin Speed (rpm) | 1400 |
| Noise Level Washing (dB(A) re 1 pW) | 53 dB(A) |
| Noise level Spinning (dB(A) re 1 pW) | 81 dB(A) |
| Energy-Guide | http://content.etilize.com/Energy-Guide/1040138335.pdf |
| Physical Characteristics | |
| Colour | White |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 61 cm |
| Weight (Approximate) | 74 kg |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Agency Product |
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| Model Number | WMEUF944P |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | A+++ |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 16 |
| Washing Capacity | 9kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

