Humax FVP-5000T 1TB Smart Freeview HD TV Recorder with Freeview Play
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- TypeRecorder
- PVR HDD RecorderYes
- Digital TV ServiceFreeview HD
- SmartYes
- ComponentYes
- HDMI PortYes
- NetworkWiFi & Wired
- Optical / SPDIFYes
- USB PortYes
- No. of HDMI1
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8809095668544
Humax 1TB Smart Freeview HD TV Recorder with Freeview Play (FVP5000T1TBBL)
Available in a sleek black finish, this Humax HD Recorder offers on-demand viewing, a wide variety of channels and a world of content to enjoy. The FVP5000T1TBBL lets you pause, record and rewind live TV, so you don’t have to miss a thing.
Access New Content
With Freeview Play, this device gives your TV immediate access to 70 standard channels, 15 HD channels and over 25 radio stations. Not only that, but you can also choose from a selection of On Demand services, so you can watch your favourite shows at whatever time suits you. On Demand Players on the FVP5000T1TBBL include:
- BBC iPlayer
- All 4
- ITV Hub
- Demand 5
- UKTV Play
This Humax Freeview HD Recorder also gives you access to YouTube, helping you keep up to date with the latest great content and viral videos. Those with Netflix subscriptions can even access their account on the FVP5000T, providing a greater variety of films and TV series.
Ultimate Convenience
You’ll find a range of user-friendly features on this device, for an even better viewing experience. Use the TV guide to scroll back through the week’s programmes and watch anything you’ve missed. You can even search for your favourite shows to see when they’re on, and set a whole series to record.
No need to worry when two shows clash – with the FVP5000T1TBBL you can record up to four programmes at once, and even watch a fifth. This model also features a hefty 1 Terabyte (1TB) of storage, giving plenty of space for recordings.
If you’re at a loss for something to watch, Humax are here to help. Check out their ‘Top Picks’ to see quality, curated content from today’s most popular shows.
Play your own media back on this device via USB, or with smart Network Share features. By enabling your computer’s media sharing feature, you can stream photos, audio files and videos to enjoy them on your TV. You can even stream live TV and recorded content from the FVP5000T to a compatible smartphone with the Humax Live TV app.
Access a huge range of content with Freeview Play and built-in Wi-Fi on the FVP5000T1TBBL. Order yours today.
| Title | |
| Title | Humax FVP-5000T Digital Video Recorder 1TB HDD - PVR |
| General Information | |
| Manufacturer | Humax Corporation, Ltd |
| Brand Name | Humax |
| Product Model | FVP-5000T |
| Product Name | FVP-5000T 1TB `Black` Freeview Play HD TV Recorder |
| Product Type | Digital Video Recorder |
| Technical Information | |
| Number of Channels | 70 |
| Maximum Recording Time | 1000 Hour |
| HD Recording | Yes |
| Hard Drive Capacity | 1TB |
| Image Formats | JPEG BMP GIF PNG |
| Audio | |
| Audio Formats | AAC HE-AAC |
| Sound System | Dolby Digital Plus |
| Audio Decoding | Stereo |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Formats | MPEG-2 H.264 WMV MPEG-1 |
| Network + Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 1.4a |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| SCART | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Input Voltage | 120 V AC 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Colour | Black |
| Height | 4.8 cm |
| Width | 28 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight (Approximate) | 1.03 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | FVP-5000T 1TB `Black` Freeview Play HD TV Recorder Quick Start Guide User Manual Remote Control 2 x AA Batteries HDMI Cable Ethernet Cable RF Cable |
| Retailer Information | |
| Stock Type | Agency Product |
| Manufacturer | Humax |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | FVP5000T1TB |
| Type | Recorder |
| PVR HDD Recorder | Yes |
| Optical / SPDIF | Yes |
| Network | WiFi & Wired |
| No. of HDMI | 1 |
| HDMI Port | Yes |
| Component | Yes |
| Digital TV Service | Freeview HD |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


