Igenix IG2071 700W 20 Litre Manual Control Microwave in White
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Manufacturer Guarantee1 year
- EANig
Igenix 700W 20 Litre Manual Microwave with 5 Power Settings in White (IG2071)
This IG2071 20 litre manual Microwave has a stylish and efficient design with practicality in mind. It has 5 power levels to choose from to ensure all of your food is cooked or re-heated to the optimum temperature.
A 255 mm turntable is expansive enough to accommodate a wide range of containers, dishes, bowls and plates with 2 easy to operate dials.
With a convenient 35 minute timer, all you need to do is simply turn the dial to your desired time and let the microwave cook your favourite meals in a flash.
| Description | 20L manual microwave in white |
| Power | 700W |
| Microwave Power Levels | 6 including defrost |
| Turntable Diameter (mm) | 245 |
| Weight | 10.1 kg |
| Colour | White |
| Guarantee | 2 years |
| Brand | Igenix |
| MPN | IG2071 |
| GTIN | 5016368069349 |
| Material | Stainless Steel/Plastic |
| Capacity | 20 Litre |
| MAFF Rating | C |
| Door Open | Pull |
| Noise Level (dB) | 68dB |
| Safety Auto Shut Off | Yes |
| Defrost by setting time | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Maximum Countdown on Timer | 30min |
| Overheating Protection | Yes |
| Turntable On/Off Function | Yes |
| Maximum countdown on timer | 30min |
| Turntable | 245mm |
| Product Dimensions (mm) | H:256.5 x W:451 x D:345 |
| Packaging Dimensions (mm) | H:386 x W:482 x D:294 |
| Net Weight | 10.1kg |
| Gross Weight | 11.2kg |
| Manufacturer | Igenix |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | IG2071 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

