Igenix IG2083 20 Litre 800W Manual Microwave with Stainless Cavity in White
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5016368069592
Igenix 800W 20 Litre Manual Microwave with Easy Clean Interior in White (IG2083)
The Igenix IG2083 White manual Microwave has been designed with style and practicality in mind. This microwave has a 20 litre capacity – comfortably fitting a standard size dinner plate and a stainless steel interior that Avoids any rusting and is easy to clean.
With 800W of microwave power, 6 power settings and a 30 minute timer, it will handle all of your cooking, reheating and defrosting needs.
With two simple control dials, you simply set your desired power level and time, and the microwave cooks your food to perfection.
| Description | 20L manual microwave in white |
| Cavity | Stainless steel cavity |
| Power | 800W |
| Microwave Power Levels | 6 including defrost |
| Weight | 10.1 kg |
| Dimensions | 34 × 45 × 25 cm |
| Colour | White |
| Guarantee | 2 years |
| Brand | Igenix |
| MPN | IG2083 |
| GTIN | 5016368069592 |
| Material | Stainless Steel/Plastic |
| Capacity | 20 Litre |
| MAFF Rating | D |
| Noise Level (dB) | 68 |
| Safety Auto Shut Off | Yes |
| Defrost by setting time | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Overheat Protection | Yes |
| Door | Pull Open Door |
| Maximum Countdown Timer | 30min |
| Turntable | 270mm |
| Product Dimensions (mm) | H:256.5 x W:451 x D:345 |
| Packaging Dimensions (mm) | H:386 x W:482 x D:294 |
| Net Weight | 10.1kg |
| Gross Weight | 11.2kg |
| Manufacturer | Igenix |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | IG2083 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

