Igenix IG9901 3-in-1 Portable Air Conditioner with 9000BTU Cooling, Fan and Dehumidifier Function
- Warranty 2 Years
- TypeAir Conditioner
- Adjustable ThermostatYes
- PortableYes
- Manufacturer Guarantee2 years
Igenix 3-in-1 Portable Air Conditioner with 9000BTU Cooling, Fan and Dehumidifier Function (IG9901)
Igenix IG9901 Portable Air Conditioner is ideal for small to average sized rooms ranging up to 20 sq. m. It expertly combines style with efficiency and can be placed unobtrusively into any room in the house, conservatory, garage, outbuilding, office, mobile home or caravan.
This multifunctional unit offers individual fan, cooling and dehumidifying modes to help create the ideal environment throughout those summer months.
- 9000 BTUCooling
- Fan and Dehumidifier Function
- 3 Fan Speeds with Sleep Mode
- Remote Control
- 24 Hour Programmable Timer
| Brand | Igenix |
|---|---|
| Model Number | IG9901 |
| Colour | White |
| Item Weight | 22 Kg |
| Product Dimensions | 34.8 x 32 x 68 cm |
| Special Features | 24 hour timer Digital controls Remote control |
| BTU | 9000BTU cooling capacity. |
| Noise Level | 50 dB of sound energy |
| Dehumidifier | up to 27L per day |
| Refrigerant | R410A Refrigerant |
| Air duct connector | 1.5 m exhaust hose |
| Power / Wattage | 2000 watts |
| Voltage | 230 volts |
| Manufacturer | Igenix |
|---|---|
| Model Number | IG9901 |
| Type | Air Conditioner |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Portable | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

