Indesit IWC71252 7kg 1200 Spin Washing Machine
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Energy RatingE
- Washing Capacity7kg
- Spin Speed1200rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs16
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingE
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8050147547915
Indesit Ecotime Washing Machine in White (IWC71252)
Make quick work of the laundry pile with the Indesit IWC71252WUKN ECO Washing Machine in white. Combining 7kg capacity, 1200rpm and specialist wash programs for your hardest working fabrics.
Staying resource conscious in everything the Indesit IWC71252 Washing Machine does, Water Balance Technology will adapt the amount of water used according to each cycle`s need. Ensuring there`s minimal wastage, it helps save money on your bills.
Tackling hardy fabrics, jeans receive a dedicated cycle which gets between their strong denim fibres to wash out life`s marks and stains.
Similarly the special Sports Cycle uses a combination of drum rotations and water saturation to remove the most common sports-based dirt and odours while preserving technical fabrics such as waterproofs and Gortex. Complemented by a Shoes cycle, your trainers have their freshness restored and their like-new appeal replenished, putting you on track for the next workout.
Easy-to-use through the LED display, the Delay Timer also gives you the option of scheduling the wash up to 24 hours into the future at a more convenient time. Saving you time and effort, the Indesit Ecotime Washing Machine is a great choice for every home.
Innovative Technology
- Eco Time
- Calculates exactly the right amount of water to use whatever the size of the load.
- Synthetics 40
- The Synthetics 40 programme effectively removes stains from your synthetic items, using a low-temperature 40°cycle in just 59 minutes.
- Mix Coloured 40
- The Mix Coloured 40 cycle allows you to wash mixed coloured garments safely and effectively at 40°, in less than one hour. Enjoy clean, vivid colours, always.
- Cotton 40
- The Cotton 40 programme is specifically designed to provide extra care for your cotton items while removing stains at 40°.
- Water Balance Plus
- By adapting the amount of water used according to the cycle`s need, there`s minimal wastage which helps save money on your bills.
- Shoe Sport
- A dedicated cycle that`s perfect for washing your sports shoe, removing odours and sweat whilst protecting your footwear`s shape.
- Baby
- A safe, effective, gentle wash for your precious baby`s items, it work wonders on dried stains whilst removing common allergens.
- Delay
- Schedule the laundry to a time that suits you with the Delay option. Simply set the program and let your machine do the rest.
| Capacity (kg) | 7 |
| Loading type | Front loader |
| New Energy Class (March 2021) | E |
| Type | Free-standing |
| FEATURES | Eco Time
| Manufacturer | Indesit |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | IWC71252 |
| Energy Rating | E |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | E |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 16 |
| Washing Capacity | 7kg |
| Spin Speed | 1200rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


