Indesit IWC71252WUKN 7kg 1200 Spin Washing Machine
- Warranty 1 Year
- Washing Capacity7kg
- Spin Speed1200rpm
- Width (approx.)60cm
- No. of Programs16
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8050147616789
Indesit 7kg 1200 Spin Washing Machine with Water Balance Technology (IWC71252WUKN)
Take care of the family laundry with this 7kg washing machine from Indesit. With innovative technology and a range of programmes, it’s the perfect appliance for every household.
Range of Features
- Time Saver Option (Rapid options to shorten cycle times)
- Water Balance Technology
- Delay Timer: Schedule a wash upto 24 hours into the future
The freestanding IWC71252WUKN has a great range of cycles to care for your clothes. From sportswear to bedding, it will be well looked after no matter how dirty it is. The range includes:
- Cotton 40
- Cotton 60
- Delicate
- Baby
- Rinse Cycle
- Eco
- Drain + Spin
- Synthetic
- Mixed Load
- Wool
- Shoe Cycle
- Jeans
- Sports
- Quick Wash 20
The Cotton 40 programme has been specifically designed to provide extra care for your cotton items and remove stains at just 40°. And, the cycle takes just 45 minutes, so you can fit more into your day.
You’ll also find Water Balance Plus technology in the IWC71252WUKN. By adapting the amount of water needed for each cycle, there’s minimal wastage, saving you money on your bills.
Use the Delay Start feature to set your programme up to 12 hours in advance, so you can do your laundry at a time that suits you. Whether you want it ready for when you get up in the morning or when you get home from work, this Indesit washing machine can adapt to your needs. What’s more, for times when you don’t have a full load, select the EcoTime setting for the same great performance in less time.
Ideal for Every Home
Featuring spin speeds of up to 1200 rpm, you can expect optimal results after every wash. Simple control knobs make it easy to use and the classic white finish will look great in any kitchen or utility room.
With practical features and a range of programmes, the IWC71252WUKN is the ideal solution for medium to large sized families. Buy yours today.
| Brand Name | Indesit |
| Shipping Depth | 58 cm |
| Spin Performance | B |
| Spin Speed (rpm) | 1200 Spin |
| Weight (Approximate) | 63.5 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Depth | 51.7 cm |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Colour | White |
| Load Capacity (kg) | 7 kg |
| Number of Programmes | 16 |
| Programmes | Cotton Delicate Wash Rinse Cycle Eco Spin Only Drain + Spin Synthetic Mixed Load Wool |
| Size of Porthole (cm) | 30.4 cm |
| Annual Water Usage (litres) | 8850 Ltrs ((based on 220 washes per annum 4 person household) |
| Annual Energy Rating (kwh) | 174 (kWh) ((based on 220 washes per annum 4 person household) |
| Energy Efficiency Class | E |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 40.23 Ltrs |
| Features | Energy Saver Option (Saving more energy while performing cycles) |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Height | 85 cm |
| Noise Level - Washing (dB) | 57 dB |
| Noise Level - Spinning (dB) | 80 dB |
| Door Opening Angle (°) | 180° |
| Manufacturer | Whirlpool Corporation |
| Product Type | Washing Machine |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 59.5 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Knob |
| Manufacturer | Indesit |
|---|---|
| Model Number | IWC71252WUKN |
| Energy Rating | E |
| Out Of Stock Message Allow Backorders [Hide} | Delivery in 5 working days |
| Wool Program | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 16 |
| Washing Capacity | 7kg |
| Spin Speed | 1200rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


