Indesit TI60W 60cm Solid Plate Electric Hob in White
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Fuel TypeElectric
- Hob TypeSolid Plate
- Width (approx)60cm
- Heat Zones / Burners4
- Manufacturer Guarantee1 year
Indesit Solid Plate Built-In Electric Hob in White (TI60W)
Pristine, with 4 solid plate heat zones and in a contemporary white finish the TI60W from Indesit is a good fit with many other kitchen appliances. You'll soon be cooking up a storm. Be creative with the Indesit TI60W hob, even make a little mess, thanks to the easy clean white finish.
At just under 60cm the TI60W hob has 4 solid plate heat zones and houses it's controls at the side. This thoughtful design feature brings your pans closer, reducing the distance you need to reach. Another thoughtful feature is the residual heat indicator in the centre of each hot plate, which warns when it is still too hot to touch.
Also available in Stainless Steel finish as the TI60X
| Title | Indesit TI60W Solid Plate Electric Hob in White |
| Hob Type | Solid Plate |
| Colour | White |
| Heat Zones | 4 |
| Dimensions (H x W x D) | 4cm x 58cm x 51cm |
| Weight With Packaging | 9.9 Kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Control Position | Side |
| Control Type | Knobs |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Weight | 9.5 Kg |
| Electrical Connection | 5.5 KW |
| Fuse Rating | 23.9 amps |
| Minimum Distance To Cooker Hood | 65 cm |
| Manufacturer | Indesit |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | TI60W |
| Fuel Type | Electric |
| Width (approx.) | 60cm |
| Hob Type | Solid Plate |
| Heat Zones / Burners | 4 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

