Indesit TI60X 60cm Solid Plate Electric Hob in Stainless Steel
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- Fuel TypeElectric
- Hob TypeSolid Plate
- Width (approx)60cm
- Heat Zones / Burners4
- Manufacturer Guarantee1 year
Indesit Solid Plate Built-In Electric Hob in Stainless Steel (TI60X)
Simple and stunning, with 4 solid plate heat zones and in a professional looking stainless steel finish the TI60X from Indesit fits well with any kitchen. You'll soon be cooking up a storm. Cleaning is just as easy as using the Indesit TI60X thanks to the stainless steel casement, making it a pleasure to be creative.
At just under 60cm the TI60X hob has 4 solid plate heat zones and houses it's controls at the side. This thoughtful design feature brings your pans closer, reducing the distance you need to reach. Another thoughtful feature is the residual heat indicator in the centre of each hot plate, which warns when it is still too hot to touch.
Also available in White as the TI60W
| Title | Indesit TI60X Stainless Steel Solid Plate Electric Hob |
| Hob Type | Solid Plate |
| Colour | Stainless Steel |
| Heat Zones | 4 |
| Dimensions (H x W x D) | 4cm x 58cm x 51cm |
| Weight With Packaging | 9.9 Kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Control Position | Side |
| Control Type | Knobs |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Weight | 9.5 Kg |
| Electrical Connection | 5.5 KW |
| Fuse Rating | 23.9 amps |
| Minimum Distance To Cooker Hood | 65 cm |
| Manufacturer | Indesit |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | TI60X |
| Fuel Type | Electric |
| Width (approx.) | 60cm |
| Hob Type | Solid Plate |
| Heat Zones / Burners | 4 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

