Kenwood BL237WG Super Compact Blender With Grinder Attachment
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- TypeBlender
- Capacity (litres)1
- Variable SpeedYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5011423193021
Kenwood Super Compact Blender with Grinder Attachment (BL237WG)
If you`re a cook with big ideas and a small kitchen, the super-compact, white Kenwood BL237 Blender will always work for you. It may look small, but you`ll find it`s a big help for in grinding spices, creating smoothies, soups and sauces in seconds.
Design for life
This is our first, super compact white blender, designed with lone cooks and small kitchens in mind. You`ll find it has everything you need to speed up your cooking. And, of course, it comes with all the reliability and performance you expect from the Kenwood brand.
Versatility
The white Super Compact Blender BL237 has a 350W motor and a 1 litre plastic goblet with stainless steel blades, plus two blending speeds, a pulse function, a separate mill for spices, herbs, nuts and coffee beans and a smoothie to go goblet ideal for fresh smoothies on the go.
- Smoothie to go goblet
- An additional 450ml goblet with travel lid, ideal for fresh smoothies on the go.
- Additional multi mill
- Ideal for herbs and coffee
- Detachable stainless steel blades
- Durable blades for excellent results that are easy to clean.
- 2 speeds plus pulse
- Giving more flexible user control.
- 1 litre goblet
- Super compact with 0.8L working capacity.
| Attachments | |
| Goblet | Calibrated plastic |
| Multi mill | Yes |
| Smoothie 2 go goblet | Yes |
| General specifications | |
| Body material | Plastic |
| Colour | White |
| Guarantee | Yes |
| Size (cm) | 25H x 19W x 36D |
| Speed | 2 speeds + Pulse |
| Stainless steel blades | Yes |
| Wattage | 350W |
| Weight | 1.45kg |
| Functions | |
| Ice crushing ability | Yes |
| Pulse function | Yes |
| Miscellaneous | |
| Cord storage | Yes |
| Easy clean | Yes |
| Non slip feet | Yes |
| Capacities | |
| Capacity - blender | 1 litre |
| Working bowl liquid capacity | 0.8 litre |
| Manufacturer | Kenwood |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | BL237WG |
| Type | Blender |
| Variable Speed | Yes |
| Capacity (litres) | 1 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

