Kenwood FDP646WH Multi Pro Home 3 Litre Food Processor
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- TypeFood Processor
- Capacity (litres)3
- LiquidiserYes
- Dishwasher Safe PartsYes
- Variable SpeedYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5011423192000
Kenwood Multi Pro Home Food Processor (FDP646WH)
Prepare quick meals for the whole family with this easy-to-use food processor.
Save time and effort
Featuring a large 3 litre processing bowl, 1.5 litre blender and a wide variety of attachments, the Multipro Home makes chopping, grating, kneading, whisking and grinding quick and simple.
Everyday provision
Multipro Home is a great all-rounder that offers performance, versatility and style.
The powerful 1000W motor and variable speed dial with pulse will give you total control, ensuring you achieve your desired results every time.
To make things even easier for you, both the bowl and blender are run from the same base, saving space on the worktop.
A world of possibilities
This food processor comes with a wide variety of attachments to help you create an array of dishes.
You can use the stainless steel knife blade to chop onions and meat for tasty casseroles, slice and grate vegetables for salads, whip up a mousse with the whisk or even knead dough for breads and pastries.
This model also comes complete with a multi mill, helping you to grind coffee beans and chop herbs, and a citrus press, meaning you can have fresh fruit juice whenever you like.
- 3l capacity bowl
- 1.5l working capacity, plenty of room to prep food for the family.
- 1.5l calibrated blender
- Perfect for blender soups, sauces, drinks and more
- Variable Speed + Pulse
- Putting you in control.
- 1000W Motor
- Powerful motor with patented 'Dual Drive System' for professional results
| Attachments | |
| 2mm slicing/grating reversible disc | Yes |
| 4mm slicing/grating reversible disc | Yes |
| Citrus juicer | Yes |
| Dough tool | Yes |
| Knife blade | Yes |
| Liquidiser material | Plastic |
| Max capacity disc | Yes |
| Mini bowl | Yes |
| Mini knife blade | Yes |
| Multi mill | Yes |
| Whisk tool | Yes |
| General specifications | |
| Body material | Plastic |
| Bowl material | Plastic |
| Colour | White |
| Size (cm) | 40.0H x 21.0W x 22.0D |
| Speed | 2 speeds + Pulse |
| Stainless steel knife blade | Yes |
| Wattage | 1000W |
| Weight | 3.4kg |
| Miscellaneous | |
| Dishwasher safe parts | Yes |
| Non slip feet | Yes |
| Spatula | Yes |
| Capacities | |
| Bowl size | 3.0L |
| Capacity - blender | 1.5L |
| Working bowl dry capacity | 1.5kg |
| Working bowl liquid capacity | 1.5L |
| Manufacturer | Kenwood |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | FDP646WH |
| Liquidiser | Yes |
| Type | Food Processor |
| Variable Speed | Yes |
| Dishwasher Safe Parts | Yes |
| Capacity (litres) | 3 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

