Kenwood KVC3100WH Classic Chef Stand Mixer with 4.6L Bowl + Attachments
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- TypeStand Mixer
- Dishwasher Safe PartsYes
- Variable SpeedYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5011423194219
Kenwood Classic Chef Stand Mixer with 4.6 Litre Bowl and Attachments (KVC3100W)
The original versatile Chef. Bring great tasting food to the table with this reliable kitchen machine. Designed to make light work of food preparation, this product will help you to create an array of dishes with ease.
Dedicated bowl tools
Whether you’re using the K-Beater to make tasty biscuits, the whisk to whip up the thickest cream or the dough hook to knead dough for homemade pizza, the accompanying bowl tools enable you to make delicious food with confidence.
A world of possibilities
There are over 20 attachments available, so whether you want to create homemade salsa, blend healthy smoothies and soups, mince your own meat, or cut pasta shapes, the Kenwood Chef will assist you in producing a variety of culinary delights.
- Generous bowl capacity : 4.6L bowl for all your kneading, whisking and mixing requirements.
- Performance : 1000W motor gives you the power you need to create great results.
- Bowl tools : High quality K-Beater, whisk and dough hook so you can create a range of food with ease.
- The speed you need : Variable speed with pulse allows you to tailor the speed to your requirement, helping you to achieve better results.
| Attachments | |
| Bowl attachment outlet | Yes |
| Dough hook | Yes |
| K-beater | Yes |
| Outlet - high speed | Yes |
| Outlet - slow speed | Yes |
| Whisk | Yes |
| General specifications | |
| Size (cm) | 30.0H x 38.0W x 28.0D |
| Wattage | 1000W |
| Weight | 7.3kg |
| Body material | Die cast metal |
| Bowl material | Stainless steel |
| Bowl tool material | Non stick coated aluminium |
| Colour | White |
| Guarantee | Yes |
| Motor power (wattage) | 1000W |
| Speed | Variable + Pulse |
| Functions | |
| Electronic speed control | Yes |
| Planetary mixing | Yes |
| Total mixing action | Yes |
| Miscellaneous | |
| Spatula | Yes |
| Splashguard | Yes |
| Capacities | |
| Capacity - cake | 2.72kg |
| Capacity - dough | 2.18kg |
| Capacity - egg whites | 12 |
| Capacity - flour for pastry | 680g |
| Bowl size (total) | 4.6 litres |
| Manufacturer | Kenwood |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | KVC3100WH |
| Type | Stand Mixer |
| Variable Speed | Yes |
| Dishwasher Safe Parts | Yes |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

