Kenwood KVC5100S Chef Elite Kitchen Mixer with Attachments in Titanium Colour
- Warranty 1 Year
- ColourTitanium
- TypeStand Mixer
- Capacity (litres)4.6
- Dishwasher Safe PartsYes
- Variable SpeedYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5011423194448
Kenwood Chef Elite Kitchen Stand Mixer with 4.6 Litre Bowl and Attachments (KVC5100S)
Discover better baking. Baking is about inspiration and creativity, just as much as the end result. Baking a fantastic cake is great, but sharing it with your loved ones is what created long lasting memories.
Surprise and delight family and friends
Whether you’re trying out a brand new recipe, or an authentic dish tried and tested by generations, surprising and delighting family and friends with your baking skills is now easier than you might think.
Over 20 attachments to inspire your creativity
There are more than 20 specialised accessories designed to inspire your creativity. Dedicated bowl tools, together with the precision of Total Mix Planetary Action, give you control over every last detail. Chef Elite guarantees the very best textures and flavours that will be appreciated time after time.
Create unforgettable moments
From a picture perfect pavlova thanks to the whisk tool, to macaroons delicately made with a folding function, or healthy sorbets that the entire family can enjoy, Chef Elite will help to create unforgettable moments.
- 1200W Motor : Planetary mix action, maintains speed and power even under heavy loads
- 4.6L mixing bowl : Large capacity, elegantly flared, polished stainless steel with handles
- Bowl tools : High quality K-Beater, whisk and dough hook so you can create a range of food with ease.
- Electronic speed control with indicator : Variable speeds + pulse + fold
| Attachments | |
| Bowl attachment outlet | Yes |
| Dough hook | Yes |
| K-beater | Yes |
| Outlet - high speed | Yes |
| Outlet - slow speed | Yes |
| Whisk | Yes |
| General specifications | |
| Body material | Die cast metal |
| Bowl material | Polished stainless steel |
| Bowl tool material | Non stick coated aluminium |
| Colour | Silver |
| Guarantee | Yes |
| Motor power (wattage) | 1200W |
| Size (cm) | 30H x 30W x D43 |
| Speed | Variable + Pulse |
| Wattage | 1200W |
| Weight | 8.14kg |
| Functions | |
| Electronic speed control | Yes |
| Fold function | Yes |
| Planetary mixing | Yes |
| Total mixing action | Yes |
| Miscellaneous | |
| Dishwasher safe parts | Yes |
| Spatula | Yes |
| Splashguard | Yes |
| Capacities | |
| Bowl size (total) | 4.6 litres |
| Capacity - cake | 2.72kg |
| Capacity - dough | 2.18kg |
| Capacity - egg whites | 12 |
| Capacity - flour for pastry | 680g |
| Manufacturer | Kenwood |
|---|---|
| Colour | Titanium |
| Model Number | KVC5100S |
| Type | Stand Mixer |
| Variable Speed | Yes |
| Dishwasher Safe Parts | Yes |
| Capacity (litres) | 4.6 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

