Kenwood TTM440 2 Slice Toaster In Stainless Steel
- Warranty 1 Year
- TypeToaster
- Slices2 Slice Toaster
- Wide SlotsYes - For thick sliced bread
- Crumb TrayYes - For easy cleaning
- High LiftYes - Easily remove small slices
- Matching Kettle AvailableYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5011423173085
Kenwood Scene 2 Slot Toaster in Stainless Steel (TTM440)
Add some elegance to your kitchen with this brushed metal 2 slot toaster, part of the stylish Scene breakfast range.
Suits any kitchen style
With an elegant combination of brushed and polished metal body, this toaster will look great in any kitchen. The Scene 2 slot toaster TTM440 features an adjustable browning setting, so you can make perfect toast every time.
Full functionality across the whole range
The Scene 2 slot toaster includes a useful centring system that ensures your bread is always evenly toasted, whether it’s thick or thin.
To help make things simpler, the Scene 2 slot toaster features a hi-rise lever to help you safely remove smaller items, a crumb tray that slides out for easy cleaning and an adjustable length power cord with built in cord storage to help keep your work surface looking tidy.
| General specifications | |
| Size (cm) | 19.7H x 17.0W x 31.5D |
| Wattage | 900W |
| Weight | 1.51kg |
| Body material | Stainless steel |
| Colour | Brushed stainless steel |
| Guarantee | Yes |
| Functions | |
| 2 slice | Yes |
| Adjustable browning control | Yes |
| Automatic bread centering system | Yes |
| Miscellaneous | |
| Cord storage | Yes |
| Hi-rise bread lift | Yes |
| Illuminated buttons | Yes |
| Illuminated cancel button | Yes |
| Illuminated defrost | Yes |
| Removable crumb tray | Yes |
| Manufacturer | Kenwood |
|---|---|
| Model Number | TTM440 |
| Slices | 2 Slice Toaster |
| Wide Slots | Yes - For thick sliced bread |
| Crumb Tray | Yes - For easy cleaning |
| High Lift | Yes - Easily remove small slices |
| Type | Toaster |
| Matching Kettle Available | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

