Lec R5517W 55cm Under Counter Fridge with Icebox
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Energy RatingF
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5052263046801
Lec 55cm Undercounter Fridge with Icebox (R5517W)
With a 113 litre capacity - enough for 5 bags of shopping - the Lec R5517W fridge is perfect for couples and small families. Measuring just under 85cm tall it easily slots underneath most kitchen worktops, giving you more room for your shopping without costing you any floorspace.
This model is also available with a 97 litre design as R5017W.
Storage Room
A pair of glass shelves and a salad crisper can be found at the base of the R5517W, providing well organised storage for your fresh produce that you can check at a glance. This section is perfect for keeping your fruits and vegetables crunchy and full of flavour.
The transparent shelves help you to find what you're looking for quickly - no more digging around the back of your fridge. Not only this, but the glass is easy to wipe down, so you can quickly clean up any spills or mess. This model's shelves are adjustable, so you can raise of lower them to suit your needs. Get the perfect fit for all your shopping with Lec's great R5517W.
Three shelves can also be found on the inside of the door, offering extra storage for large bottles, condiments and more. Keep your regularly used items in the door so you can always reach them conveniently.
Energy Efficient
As fridges and freezers are left to run, choosing a model with good energy efficiency could save you a lot of money on your utility bills. You can rest assured knowing that the R5517W won't cost the earth to run.
Extra Features
The door on this great Lec fridge features reversible hinges, allowing you to hang the fridge door on either side. This gives you more flexibility for where to place the model, which can be helpful for those with smaller kitchens.
An interior light on this appliance illuminates its contents, making it easy to find what you're looking for at any time of day.
Keep food fresh and well-organised with the handy undercounter R5517W from Lec. Order yours today.
| Sound Emission | 39 dB(A) |
| Brand Name | Lec |
| Weight (Approximate) | 27.20 kg |
| Colour |
|
| Defrost Type | Auto-defrost |
| Depth | 57.4 cm |
| Door Type | Reversible |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | F |
| Features | Interior Light |
| Gross Total Capacity | 123 L |
| Height | 84.5 cm |
| Manufacturer | Glen Dimplex Group |
| Manufacturer Part Number | 444444680 |
| Material |
|
| Net Freezer Capacity | 16 L |
| Net Refrigerator Capacity | 97 L |
| Product Model | R5517W |
| Product Name | R5517W 55cm Under Counter Refrigerator |
| Product Type | Refrigerator/Freezer |
| Width | 55.3 cm |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Installation Type | Freestanding |
| Net Total Capacity | 113 L |
| Climate Class | N-ST |
| Noise Level (dB(A) re 1 pW) | 39 dB(A) |
| Star Rating of Frozen Food Compartments | 4 |
| Style | Undercounter |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Shelves | 2 |
| Manufacturer | Lec |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | R5517W |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



